Vareha – „kráľ Zemplína“ v base nelení: chce vysúdiť od štátu miliardu eur!

ZEMPLÍN – Zemplínsky kráľ Mikuláš Vareha, ktorý si odpykáva 12-ročný trest za megapodvody, je rozhodnutý od štátu vysúdiť neuveriteľnú miliardu eur. Konkrétne od ministerstva vnútra i financií a aj Generálnej prokuratúry. Žaloba má momentálne až 42 príloh a celkovo váži 8,5 kila.

Ako už verejnosť zaiste vie, pri Mikulášovi Varehovi stále pevne stojí jeho družka Dana Bodnárová, ktorá ho pravidelne navštevuje. „Túto žalobu už pán Vareha podal. Je to náhrada celkovej škody za porušenia zákonov pri vykonávaných daňových kontrolách v 52 spoločnostiach, v ktorých bol konateľom. Samotní kontrolóri totiž neboli miestne príslušní, nemali teda poverenia a niektoré kontroly ani neskončili v zákonnej lehote. Veď trvali až 6-7 rokov!“ uviedla Varehova družka.
„V jeho firmách pracovalo 650 ľudí, mal uzavretých množstvo zmlúv, vlastnil dopravné prostriedky a o všetko prišiel. Odsúdili ho na základe nezákonných kontrol!“ Už dávnejšie si podľa nej podal žiadosť na mimosúdnu dohodu a po odmietnutí nasledovala spomínaná žaloba na trebišovský súd.

Keďže nemá peniaze na advokáta, požiadal o pomoc Centrum právnej pomoci. Rozhodli, že má nárok na zastupovanie a uviedli, že predmetná vec zrejme nie je bezúspešná,“ pripomenula Bodnárová. Vareha bude 1. marca aj s dobou predbežného zadržania vo väzbe už sedem rokov, no na slobodu predčasne ísť nechce. „Nepožiada o prepustenie pred uplynutím celého trestu,“ dodala jeho družka, ktorá ho pravidelne navštevuje.

V sabinovskej väznici si odpykáva 12-ročný trest za trestné činy skrátenia dane a poistného v súbehu s trestným činom neodvedenia DPH vo veľkom rozsahu za fiktívne obchody s euroočkami a lykožrútmi. Podľa obžaloby vznikla škoda 58,1 milióna eur.
Teraz mu nezostáva iné, len čakať, ako sa nakoniec celý prípad (ne)ukončí. Pri pomalosti slovenských súdov nie je ani jasné, či sa Mikuláš Vareha aj dožije definitívneho verdiktu súdov.