Prevencia a vyzývanie vodičov k ZODPOVEDNOSTI prinášajú pozitívne výsledky

BRATISLAVA – Slovenskí pivovarníci spoločne s dopravnou políciou a BECEPom už niekoľko rokov realizujú aktivity na zníženie nehodovosti pod vplyvom alkoholu, ktoré sú zamerané predovšetkým na vodičov motorových vozidiel. Zo štatistík vyplýva, že pre vodičov sú najrizikovejšie víkendy. Z tohto dôvodu počas tohtoročných Veľkonočných sviatkov a letných festivalov zintenzívnili preventívne aktivity, čo prinieslo pozitívne výsledky.

„Za posledné tri roky (2015-2017) sledujeme na slovenských cestách nárast viacerých ukazovateľov. Narastá počet evidovaných vozidiel (cca 100 000 ročne) ako aj počet evidovaných vodičov (cca 50 000 ročne). Aj to má vplyv na narastajúci počet nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel (v priemere 2%)“, konštatuje riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru, pplk. Ľuboš Rumanovský.

Narastá však aj počet nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu (v priemere 3%):
• v priemere 42% nehôd pod vplyvom alkoholu sa udeje v sobotu a nedeľu (víkend).
• v priemere 38 % zo všetkých nehôd pod vplyvom spôsobia mladí vodiči (18-29 rokov). V priemere 59 % zo všetkých nehôd spôsobených mladými vodičmi pod vplyvom alkoholu sa udeje v nočných hodinách (00.00 – 08.00 hod).
• počas veľkonočných sviatkov je podiel nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu na celkovom počte nehôd vyšší (23%) ako počas celej letnej sezóny (14%).

VPLYV ALKOHOLU NA ŠOFÉROVANIE
„Alkohol má na vodiča výrazný vplyv: spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov, a stratu sebakontroly. Mnoho vodičov sa následne mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku“, upozorňuje Milan Troška, riaditeľ oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Ilustračné foto

PREVENCIA MÁ VÝZNAM A PRINÁŠA VÝSLEDKY
Preventívne aktivity zamerané na vodičov počas Veľkej noci a letných festivalov boli intenzívnejšie nielen zvýšeným počtom policajných hliadok, ale najmä rozdávaním propagačných materiálov, ktoré informujú vodiča o zostatkovom alkohole a čase jeho odbúravania. „Nielen vďaka policajným hliadkam, ale veríme, že aj komunikačnej kampani na sociálnych sieťach a v dopravnom spravodajstve RTVS Zelená vlna, sme upozorňovali vodičov na tieto riziká v tom správnom čase.“, hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Teraz môžeme konštatovať, že sa to pozitívne odrazilo aj na výsledkoch preventívnych kontrol a nehodovosti pod vplyvom alkoholu: v porovnaní s minulým rokom počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu klesol cez veľkonočné sviatky viac ako o štvrtinu (o 28%). V sledovaných festivalových regiónoch počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu poklesol až o dve tretiny (64%).“
Počas veľkonočných sviatkov skontrolovala polícia takmer dve tisíc (1 854) vodičov, pričom iba u ôsmich z nich bol zistený pozitívny výsledok alkoholu v dychu.
V priebehu polícia zvýšila hliadky v okolí siedmich najväčších hudobných festivalov. Z 613 kontrolovaných, prevažne mladých, vodičov o 17-tich bol zistený alkohol v dychu.