Pod Vihorlatským pohorím ožívajú verejné ovocné sady

PODHOROĎ – Od januára 2020 sa skupina nadšencov z OZ okolo venuje obnove zabudnutých ovocných sadov. V sade v obci Podhoroď odpracovalo počas minulého roka 23 dobrovoľníkov spolu 433 hodín. Z hustého náletového porastu sprístupnili zatiaľ 34 jabloní, ktoré po dlhom čase priniesli bohatú úrodu, vysadili 10 nových ovocných stromov a sprostredkovali sériu wokrshopov a exkurzií.

Po vyrezaní hustého náletu vypratanú časť pozemku oplotili, pričom použili agátové drevo narezané priamo v sade. Pre uľahčenie práce a zníženie ekologickej záťaže porast spásajú tri kozy a dve ovce.

“Zvieratá nefungujú len ako náhrady kosačiek, výrazne sa podieľajú na obnove prirodzeného lúčneho porastu. Náletové dreviny a kry zem vyčerpali, zvieratá svojou prácou prispievajú aj k zvýšeniu kvality pôdy. Kozy sú dokonca prítulné a tešia sa každej návšteve.” Juraj Senič, OZ okolo

Ideou projektu Sady Vihorlatu je dať domácim aj cudzím príležitosť stretnúť sa a aktívne spolu tráviť čas. Pritom sa niečo naučiť, vymeniť si skúsenosti a vytvoriť niečo hodnotné pre všetkých. V sadoch ponúkajú vzdelávanie na profesionálnej úrovni.

“OZ okolo našu školu oslovilo s možnosťou zapojiť sa do projektu SadOVO. V projekte sa pod taktovkou Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica venujú vysádzaniu starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek. Živica nás vybrala ako jednu z 11 škôl pre tento ročník projektu a naši žiaci tak mohli nazbierať mnoho zážitkov a vedomostí. Stihli exkurziu v Bošáckej doline, praktický kurz plánovania a výsadby ovocných stromov v našom sade, online vzdelávacie webináre o vzácnych starých odrodách a kurz starostlivosti o stromy po výsadbe.” – Jana Nováková, učiteľka ZŠ Podhoroď a školská koordinátorka projektu SadOVO

Už minulého roku boli v sade naplánované verejné samozbery a obecné jablkové slávnosti. Žiaľ, pre pandémiu bolo zakázané sa združovať. Vypestované ovocie plánovalo OZ okolo venovať blízkym školám a domovom sociálnych služieb. Tie boli však už od septembra zavreté alebo kvôli hygienickým opatreniam neprístupné. Rozhodli sa preto ovocie spracovať a jablkový mušt ponúkať darcom ako odmenu za finančné príspevky. Darované financie používajú na ďalšiu obnovu a zveľaďovanie sadov.

“Bez dobrovoľníkov a darcov by tento projekt nefungoval. Zvieratá nám zapožičal p. starosta Juraj Cinkanič zo susednej obce Ruský Hrabovec, pomocnú ruku podal aj p. starosta Podhoroďa Anton Hricko a domáci nezamestnaní. Dobrovoľnícku čatu tvorí zväčša blízka rodina, kamaráti a majitelia sadov. V prácach pokračujeme ďalej a komunikujeme ďalšie plány s okolitými obcami. Ak nám stromy aj tohto roku zarodia a situácia to dovolí, radi uskutočníme plánované samozbery a obecné jablkové slávnosti” J. Senič.
Sad je prístupný verejnosti. Nájdete ho na kopci za obecným úradom v Podhorodi. Do ohradenej časti vojdete cez bránku, ktorú otvoríte žltou rúčkou (ostatné časti plota sú pod prúdom!).

Aktuálny stav, plánované brigády a informácie o udalostiach v sadoch nájdete na facebooku a instagrame: https://www.facebook.com/sadyvihorlatu https://www.instagram.com/sadyvihorlatu/

Kontaktná osoba: Juraj Senič, +421 903 183 392