Kontrola odhalila podvod v pochybných agrodotáciách exposlankyne Smeru Ľ. Roškovej

ZEMPLÍN – Už niekoľko mesiacov rieši polícia kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Ľubice Roškovej – Agro Porúbka (predtým Gard). V tomto smere prebieha trestné stíhanie. Podľa informácií redaktorov Denníka N mala „zemplínska grófka“ Ľubica Rošková poberať agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje a dokonca aj na dedinské letisko, o tom pred nedávnom informoval portál Aktuality.sk.

Práve podľa týchto zverejnených informácií Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) požiadala od Agro Porúbky vrátenie časti dotácií a polícia vedie trestné stíhanie. „Pri kontrolách na mieste boli zistené nespôsobilé plochy, čo malo za následok nezrovnalosti zistené po vyplatení platieb. Aktuálne prebieha proces vymáhania neoprávnených platieb od žiadateľa,“ konštatovala Pôdohospodárska platobná agentúra.
PPA mala v prípade firmy Agro Porúbka urobiť kontrolu priamo na konkrétnych plochách, na ktoré si spoločnosť žiadala priame platby v rokoch 2016 a 2017.

Podľa zdroja webového portálu, si PPA nárokuje vrátenie sumy približne 140-tisíc eur. Firma sa ešte môže voči rozhodnutiu PPA odvolať. Prípad má od marca na stole aj polícia. Vo vyjadreniach je nateraz podľa Aktuality.sk stručná, no aj tu sa veci posunuli. „Národná protikorupčná jednotka v uvedenej veci vedie trestné stíhanie pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v jednočinnom súbehu s prečinom subvenčného podvodu,“ uviedol hovorca Prezídia policajného zboru SR Michal Slivka.

Trestné stíhanie bolo začaté 18. mája tohto roka, čiže necelé dva mesiace po tom, čo Úrad špeciálnej prokuratúry dal polícii pokyn, aby prípad vyšetrovala. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť viac informácií,“ informoval ďalej Slivka. O reakciu požiadala redakcia Aktuality.sk priamo aj exposlankyňu Ľubicu Roškovú. Keď sa však dovolali do jej privátnej ambulancie, dostali od jej sestričky informácia, že Ľubica Rošková sa nachádza aktuálne na dovolenke.

Poľnohospodárska platobná agentúra, po medializácii už celoslovensky známeho prípadu, kontrolovala podľa Aktuality.sk po v informačnom systéme všetky priame platby pre Agro Porúbka a pozrela sa aj na konkrétne plochy. Zistilo sa, že firma žiadala dotácie celkovo na 470 hektárov, pričom nešlo o väčšie plochy pozemkov, ale o 170 rôznych plôch roztrúsených po východnom Slovensku.
Smer-SD po týchto podozreniach pozastavil v apríli Roškovej členstvo v strane.