Kandidatúru na post prešovského župana ohlásil Peter Chudík

PREŠOV – Poslanec Národnej rady SR a predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík (Smer-SD) ohlásil svoju – v poradí už piatu – kandidatúru na funkciu predsedu VÚC v Prešovskom kraji. 

Peter Chudík (56) stojí v čele VÚC Prešov 16 rokov, od vzniku krajských samospráv. Kandidatúru Chudíka na najbližšie volebné obdobie oznámil dnes premiér Robert Fico (Smer-SD). Dodal, že Chudík získal 100-percentnú podporu Krajskej rady strany Smer-SD.

„Je pre mňa veľkou cťou, že môžem podporiť oficiálne, tak ako predseda vlády, ako aj predseda strany Smer-SD opätovnú kandidatúru súčasného predsedu PSK Petra Chudíka. Chcem oceniť, čo v tomto ťažkom regióne, pretože nachádzame sa v regióne, kde predsa len tie regionálne rozdiely sú viditeľné v porovnaní s inými časťami, čo PSK urobil. Myslím, že netreba vôbec žiadnym špeciálnym spôsobom predstavovať kandidáta, pretože tým svojím pokojným štýlom riadi PSK už 16 rokov,“ povedal Róbert Fico.
Zdôraznil tiež, že vždy považoval predsedov samosprávnych krajom za svojich partnerov, lebo sú regionálnymi predsedami vlád. Spolupráca medzi vládou a PSK mala podľa jeho slov svoju dynamiku. Ak Chudík opätovne uspeje v jesenných voľbách, je pripravený dať všetky svoje skúsenosti a postoje ešte raz do služieb tohto regiónu.
Fico verí v jeho víťazstvo a rád by s ním naďalej spolupracoval na rozvoji tohto kraja.

Peter Chudík naposledy (v roku 2013) uspel hneď v prvom kole volieb. Aj to ho povzbudilo opätovne kandidovať. Ďalšou motiváciou je hodnotenie nezávislej agentúry, že PSK je najlepšie hospodáriacim krajom na Slovensku. PSK začal úspešne riešiť projekty s miestnymi samosprávami, opravilo a postavilo sa mnoho ihrísk a športových zariadení. Najnovšie kraj vstupuje do spoločného projektu s Prešovskou univerzitou a plánujú opraviť športový areál pri Toryse.
Chudík uviedol, že PSK si zobral úver na opravu ciest a za štyri volebné obdobia sa mu podarilo slušne zrekonštruovať komunikácie vo svojej správe a v tomto roku sa preinvestuje okolo 90 miliónov eur na rôzne investície. Dodal, že po celý čas vo funkcii nezabúdal ani na kultúru, školstvo, sociálnu sféru, ktoré postupne rozvíjal a tým sa pomohlo mladým aj starším občanom v kraji.

Chudík chce svoju kampaň zamerať na obyvateľov kraja a ich problémy. Nemieni sa zaoberať svojimi protikandidátmi. Odhaduje, že do jeho kampane pôjde asi 150 000 eur, pričom z vlastných peňazí mieni dať na kampaň 10 000 až 15 000 eur, nejaké zdroje poskytne centrála strany Smer-SD.
V Prešovskom kraji zatiaľ ohlásili svoj záujem kandidovať na post predsedu PSK v tohtoročných voľbách do VÚC dvaja záujemcovia. Mimoparlamentná strana Šanca nominovala Prešovčana Františka Oľhu. Kandidovať na funkciu predsedu PSK chce aj primátor Levoče Milan Majerský (KDH).