ALL FOR JAN – ani po piatich rokoch nezabúdame…

HUMENNÉ – Vražda, ktorá otriasla Slovenskom a obletela svet… 21. februára 2023 uplynulo presne päť rokov, kedy zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu. Kým vykonávateľov ohavného činu už dostihla spravodlivosť, objednávatelia ostávajú nepotrestaní a ubolení rodiča denne navštevujú cintorín. Celé Slovensko čaká, ako proces nakoniec dopadne.

„Stále nám bliká nádej, že vďaka takým ľuďom ako boli Janko a Martinka, sa naučíme trocha viacej občianskej odvahy. Im to už život nevráti, ale my si z toho môžeme vziať príklad. Nie je ľahké bojovať proti zlu, oveľa ľahšie je schovať hlavu do piesku. Príklad odvážneho novinára a jeho priateľky nás učí byť viac odvážnejší… Dnes som začul vetu: – Obaja hľadali pravdu. Martinka v zemi, minulosti, histórii, Janko v súčasnosti. – Hľadať pravdu je našou povinnosťou. Nie je dôležitý počet, davy, ale úprimnosť srdca. Nie každý nám rozumie, ale to nie je dôvod, aby sme sa nepokúšali spraviť našu krajinu lepšou,“ konštatoval Ján Mičovský, protikorupčný aktivista, poslanec NR SR.

Ako informoval oficiálny web mesta Humenné, z iniciatívy neformálneho združenia humenských občanov Príď a Poznaj sa napokon v utorok podvečer zišlo pri pamätníku Jána a Martiny pri knižnici viac než dve desiatky Humenčanov či návštevníkov z okolia. Zapálili sviečky a chvíľku ticho postáli.

Nechýbali ani zástupcovia mestskej radnice, či niektorí humenskí poslanci.
„Pred piatimi rokmi sa stala tragédia. Bola spolitizovaná, možno sú na ňu aj kontroverzné pohľady, ale stále si musíme uvedomiť, že hovoríme o obrovskej ľudskej tragédii. Stala sa symbolom občianskej aktivity, odvahy a z tohto pohľadu som rád, že aj v Humennom máme pamätník Jána a Martiny,“ konštatoval viceprimátor mesta Ondrej Babjarčík. Keď sa nás tragédia nedotkne osobne, až tak ju nepociťujeme. Uctenie si obetí doby, korupcie je stále známkou občianskej odvahy.