CHORVÁTSKO – poloostrov Pelješac, okolie Orebića

CHORVÁTSKO – Dalmácia a jej stovky ostrovov či ostrovčekov sú považované za najkrajšiu prírodnú oblasť Jadranu. Mnohí návštevníci tvrdia, že je dokonca najkrajšou prímorskou oblasťou na svete.

Je to zásluhou úžasnej harmónie prírodných krás, dávnej histórie, svojráznej kultúry a výtvorov ľudských rúk. Príroda tu bola naozaj veľmi štedrá – členité pobrežie s kúzelnými zátokami jagajúcimi sa drobnými kamienkami a hrubším pieskom, malebné siluety menších i väčších ostrovov, hradba hôr vyrastajúcich priamo z pobrežia nad pokojnými letoviskami, stredomorská vegetácia zastúpená najmä zeleňou borovíc. Zmes dopĺňa bohatstvo architektonických pamiatok a skvostov tunajších miest a mestečiek, z ktorých niektoré sú zapísané dokonca v zozname UNESCO (Šibenik, Trogir, Split, Dubrovník).

Polostrov Pelješac sa rozprestiera v južnej Dalmácii medzi Neretvianskym a Mljetským, resp. Pelješackým kanálom, ktoré ho z juhu oddeľujú od ostrovov Mljet a Korčula. Pelješac sa ťahá od 1450 m úzkej Stonskej šije (Stonska prevlaka) na juhovýchode, ktorou je spojený s pevninou, smerom k mysu Lovište (Rt Lovište) na severozápade.

Polostrov je dlhý 65 km a široký 3 až 7 km. Pomerne vysoké vápencové hrebene sa tiahnu celým Pelješacom, len v strede sa rozprestierajú úrodné polia, známe najlepšími chorvátskymi odrodami viniča.

Správne členenie: Pelješac tvoria 4 obce (općine) v poňatí rajónov – Ston, Janjina, Trpanj a Orebić, spolu s 32 osadami (selo), Korčula má 3 obce – opčina Korčula, Blato a Vela Luka, s 13 osadami.  

Sídlo správy: Obidve územia patria do Dubrovnícko-neretvianskej župy (Dubrovačko-neretvanska županija), ktorej metropolou je Dubrovník – 43 800 obyv. (2005).

Na juhu Dalmácie, ktorej súčasťou je aj Pelješac s Korčulou, nastal rozvoj turizmu už koncom 19. storočia. Prvé verejné kúpalisko bolo zriadené v meste Korčula v r. 1904 a prvý turistický prospekt o ostrove Korčula vytlačili vo Viedni, r. 1914.

V 60. rokoch 20. storočia sa začína rozvoj moderného turizmu – stavajú sa hotely, zriaďujú kempingy a iné turistické objekty. Dnes sú zvlášť významné „zdravotné“ dovolenkové pobyty, vďaka príjemnému podnebiu, priehľadnému moru, čistému vzduchu a liečivému bahnu, napr. na niektorých miestach Korčuly.


Obidve jadranské destinácie predstavujú jedinečné spojenie prekrásnej prírody, tisícročných tradícií i dávnych kultúr s moderným cestovným ruchom. Nespočetné krásne pláže, zátoky, staré mestá, luxusné hotely, dovolenkové domy, vinohrady a storočné olivovníky, vábia sem tisícky turistov z celého sveta. Pelješac, známy ako „polostrov kapitánov“, preslávili aj moreplavci, je tiež domovinou najlepších chorvátskych červených vín Dingač a Postup, s vysokým obsahom alkoholu (14-15 %).

 

Pelješac s Korčulou majú stredomorskú klímu s dlhým, suchým a teplým letom, zima je mierna a bohatá na vlahu. Severné a severovýchodné brehy sú vystavené chladným vetrom z vnútrozemia – tzv. bórou (bura), preto je táto časť chladnejšia a suchšia ako západné a južné pobrežie, kde sa naopak priaznivo prejavujú účinky teplejšieho a vlhšieho vetra jugo.

Práve toto pobrežie Pelješaca a Korčuly je najpríjemnejšie a patrí medzi vyhľadávané turistické oblasti s priemernou teplotou – január okolo 9,5 °C, júl 26,5 °C (voda 25 °C) a priemernými ročnými zrážkami 1100 mm. Teplota vzduchu je relatívne vysoká počas celého roka a množstvo slnečných hodín predstavuje na niektorých miestach vyše 2500, čo značí o veľkom počte slnečných dní.

V juhozápadnej časti polostrova Pelješac, po ochranou úpätia hory sv. Ilija (961 m n.m.) sa nachádza malebné mestečko OREBIĆ.
Ožiarené po celý deň slnkom, ponúka turistom nenarušenú prírodu storočných borovíc, oleandrov, olivovníkov, kaktusov a kvetín. Hotely sa nachádzajú mimo mesta, v krásnej prírode. Dlhé kamenisté a okruhliakové pláže s početnými zátokami a azúrovým morom, domáce špeciality, vína Dingač, Postup a Pelješac stále lákajú turistov, ktorí túžia po pokojnej a romantickej dovolenke.

V údolí, akoby pod ochranou hory Sv. Ilja sa nachádza mestečko Orebič, ktoré je kolískou námorných kapitánov a námorníkov a súčasne perlou Pelješskej riviéry.
Trstenica – najvyhľadávanejšia zátoka východne od centra Orebića s peknou piesčitou plážou a niekoľkými štrkovými plážami, s hotelovou výstavbou.
Okolie Orebiča: turistický komplex PERNA ponúka okrem iného aj možnosti pre vyznávačov surfovania. Perna sa nachádza asi 4 km od Orebiča a priamo v stredisku začína pomerne veľká kamienková pláž s pozvoľným vstupom do mora.
Z Orebiča možno navštíviť ostrov Korčula – trajektom a vodnými taxíkmi asi 15 min. Takýto pohľad na časť Orebiča sa naskytá z pobrežia ostrova Korčula. Vzdialenosť v najužšom mieste pelješackého kanála medzi poloostrovom a ostrovom je 1270m.

 


Nielen podľa turistov je Orebič vlastne jedna veľká okruhliaková pláž. Vďaka veľmi výhodnej zemepisnej polohe je chránený pred silnými nárazmi severného vetra (bury). Napriek tomu, že je mesto počas celého dňa otočené k slnku, ľahučký maestrál robí pobyt v Orebiči veľmi príjemným.

Orebičskou atrakciou je Františkánsky kláštor a kostol Panny Márie Anjelskej. Pohľad na Pelješský kanál, Korčulu, Mljet a Lastovo zo 150m nadmorskej výšky, na ktorej sa nachádza kláštorná lodžia, je nezabudnuteľný.

 

Medzi domácimi sa hovorí, že orebičskí kapitáni a námorníci pri odjazde a návrate z plavieb, sirénami zdravili Pannu Máriu Anjelskú na znak vďačnosti a žiadosti o ochranu. Františkáni im odpovedali zvonmi z kostolnej zvonice. A táto tradícia sa zachovala dodnes a je úžasným zážitkom.


KUČIŠTE – rybárska obec, 6 km západne od Orebića, je známa barokovým Kostolom sv. Trojice (Sveto Trojstvo) z r. 1752, terasovito stavanými kamennými kapitánskymi domami so schodiskami a ohradami; pravidelné južné vetry jugo tu spolu so susednou prístavnou obcou Viganj vytvárajú najlepšie podmienky windsurfingu v celom Chorvátsku, na kamienkovej pláži sú k dispozícii školy windsurfingu. Západne, pri opustenej osade Nakovana, objavili jaskyňu Spilja Nakovana s tromi komorami a falickým stalagmitom (v tvare mužského údu), ktorá v 4. stor. pred Kr. slúžila Ilýrom ako kultové a rituálne miesto (nálezy sú uložené v Archeologickom múzeu v Dubrovníku).
Okolie: Viganj (www.viganj.net) – malý prístav 2 km západne od Kučišťa, s dlhou námorníckou tradíciou, množstvom kamenných kapitánskych domov a bývalým barokovým dominikánskym kláštorom s priľahlým mariánskym Kostolom „Gospa od Rozarije“, ktorý uchováva obraz slávnej námornej bitky pri Lepante v r. 1571, tiež gotickú drevenú plastiku Panny Márie a Ježiša z 15. stor.; kamienková pláž pri myse Sveti Liberan je vhodná pre windsurfing. Rozsiahly podmorský prieskum pri myse sv. Jána (Punta sv. Ivana) dokladuje vzácnu keramiku zo stroskotanej lode v 1.-2. stor. n.l.

INFO: www.crosurf.com, www.nakovana.hr


LOVIŠTE – malé prístavné mestečko na západnom cípe Pelješaca, leží 16 km od Orebića v krásnej zátoke Luka. Je najmladším mestom celého polostrova, založeným v polovici 19. stor. osadníkmi z Bogomolje z ostrova Hvar. Predtým tu boli jedinými usadlíkmi ľudia udržujúci varovné ohne pred stroskotaním lodí na neďalekom najzápadnejšom skalnatom myse Rt Lovište, kde dnes stojí maják.
Lovište je navštevované aj pre svoju peknú kamienkovú pláž (ubytovanie vo vilkách a kempe) a kulinárske špeciality z darov mora (hlavonožce, langusty) v miestnych reštauráciách.

INFO: www.loviste.info


ITINERÁR – OPTIMÁLNY TRANZIT:
1.) zo Slovenska je do južnej Dalmácie v letnej sezóne najrýchlejším spôsobom dopravy lietadlo charterovými letmi viacerých CK, alebo priamou linkou – napr. Sky Europe lieta z Bratislavy do Dubrovníka (vzdialeného od Stonu na Pelješaci 70 km) – od 13. 6. do 19. 9. 2009 vždy v SO a UT o 14.30 hod., späť v UT a SO o 16.25, let trvá 1 hod. 25 min., cena jednej cesty je od 59 €;
INFO: na stránke www.skyeurope.com/sk/ sú uvedené aj lety Bratislava – Split (vzdialený od trajektu Ploče-Trpanj na Pelješac 140 km, od Stonu 195 km); – z Viedne lietajú do Dubrovníka a Splitu aj Austrian Airlines spolu s Tyrolean Airways (www.aua.com/sk/svk – v slovenčine), a chorvátske Croatia Airlines (www.croatiaairlines.cz – v češtine).
2.) vlastným vozidlom, resp. autobusom možno použiť trasu: a) z Bratislavy cez Rakúsko a Slovinsko (Viedeň – Graz – Maribor – Záhreb), potom novou diaľnicou smer Split – Šestanovac a ďalej na juh pôvodnou Jadranskou magistrálou (diaľnica do Ploče je rozostavaná). Trasa do Ploče je dlhá 870 km, do Stonu 925 km – trvá asi 14 – 15 hod. 30 min.; b) z Banskej Bystrice a Košíc cez Maďarsko (Budapešť – Székesfehérvár – Nagykanizsa) do Záhrebu, odtiaľ na juh rovnakou trasou – do Ploče 980 km z BB za 16 hod. 30 min. (z KE 1060 km za 17 hod. 40 min.), do Stonu o 55 km ďalej; – obľúbeným spojom automobilistov na západné pobrežie Pelješaca (do Orebića a na letoviská západne od neho), s ďalším prístupom na Korčulu, je trajekt Ploče – Trpanj, plavba trvá 80 minút. Na Korčulu premáva ďalší trajekt Orebić – Korčula-Dominče za 15 min. (ušetrí sa tak dlhá, aj keď pekná, ale vzhľadom na terén nie príliš rýchla cesta do Stonu a po Pelješackej transverzále do Orebića). – diaľničné poplatky pre osobné autá bez prívesu (v r. 2008): Rakúsko – nálepka na 10 dní = 7,70 EUR, na 2 mesiace = 22,20 EUR, Maďarsko – platba na čerp. staniciach, cez internet alebo SMS = 2550 HUF na 10 dní, 4200 HUF na 1 mesiac, Slovinsko – polročná nálepka (vinjeta) = 35 EUR, Chorvátsko – úsek A-2 Macelj-Trakošćan (hranica od Slovinska) – Záhreb = 39 HRK, A-1 Záhreb – Split – Šestanovac = 171 HRK, resp. A-4 Goričan (od Maďarska) – Záhreb = 36 HRK; poplatky možno uhradiť aj v eurách.

INFO: aktuálne poplatky za diaľnice v Slovinsku – www.dars.si, v Chorvátsku – tzv. cestarina, poskytnú Chorvátske diaľnice (Hrvatske autoceste – www.hac.hr), prípadne www.chorvatsko.cz/moto/index.html

Telekomunikácie:
telefonická predvoľba
Chorvátska je +385, Záhreb +385-1,
Split a Makarská +385-21,
Dubrovník, Pelješac a Korčula +385-20;
mobilná sieť používa roaming.

Turistické úrady:

Hrvatska turistička zajednica (HTZ),
Iblerov trg 10/IV,
HR-10000 Zagreb,
Hrvatska – tel.: +385-1-4699 333, 4699 300, fax: 4557 827,
e-mail: info@htz.hr
htz@htz.hr
www.croatia.hr

Chorvátske turistické združenie,
Trenčianska 5,
821 09 Bratislava
– tel.: 02-5556 2054, 5541 5415, fax: 5542 2619,
e-mail: infohtz@chello.sk
http://sk.croatia.hr/ (zastúpenie HTZ v SR)

Turistička zajednica Dubrovačko-neretvanske županije,
Cvijete Zuzorić 1/1,
HR-20000 Dubrovnik,
Hrvatska – tel.: +385-20-324999, fax: 324224,
e-mail: info@visitdubrovnik.hr
www.visitdubrovnik.hr

Turistička zajednica općine Ston,
Pelješki put 1,
HR-20230 Ston
– tel./fax: +385-20-754452,
e-mail: tzston@du.t-com.hr
www.ston.hr

Turistička zajednica općine Orebić,
Trg Mimbeli bb,
HR-20250 Orebić
– tel.: +385-20-713718, fax: 714001,
mobil: +385-102 7280,
e-mail: tz-orebic@tz-orebic.hr
www.tz-orebic.com

Turistička zajednica općine Trpanj,
Žalo 7,
HR-20240
Trpanj – tel.: +385-20-743433, fax: 743920,
e-mail: trpanj@du.htnet.hr tzo-trpanj@du.t-com.hr
www.tzo-trpanj.hr

Turistička zajednica grada Korčule,
Obala Dr. Franja Tudjmana,
HR-20260
Korčula
– tel.: +385-20-715867, fax: 715866,
e-mail: tzg-korcule@du.htnet.hr ,
t-info@korcula.net
www.korcula.net

Turistička zajednica općine Vela Luka,
Ul. 41 broj 11,
HR-20270 Vela Luka
– tel./fax: +385-20-813619,
e-mail: tzo-vela-luka@du.t-com.hr
www.tzvelaluka.hr

Pelješac:
www.dalmatien-tourist.eu
www.peljesac.info
www.peljesactravel.com

Weby v slovenčine a češtine:
http://sk.croatia.hr/ (zastúpenie HTZ v SR),
www.chorvatsko.cz,
www.adriatic.hr,
www.ubytovanivchorvatsku.cz,
www.croatiaairlines.cz  (let. linky z Viedne a Prahy),
www.jadrolinija.cz  (trajekty);
Pelješac – www.dalmatien-tourist.eu/cz/,
Korčula – www.ikorculainfo.com/cz/