Umelé okresy nás vychádzajú draho

Mal by nás počas pandémie zaujímať počet okresov? Každého výletníka áno, rovnako ako každého obyvateľa malého okresu, ktorý za rodinou a prácou cestuje do susedného okresu. Lenže, rozdelenie Slovenska má ešte dôležitejší význam – ak je nezmyselné a nerešpektuje skutočný pohyb ľudí, potom naše protipandemické opatrenia musia zlyhávať, zomiera viac ľudí a verejné financie vychádzajú navnivoč.

Okresný snem HZDS prijal 12. januára 1996 uznesenie, v ktorom sa vyslovil za zriadenie troch okresov na Kysuciach so sídlom v Čadci, Kysuckom Novom Meste a Turzovke. Medzi 79 okresmi v zákone o územnom a správnom usporiadaní SR nakoniec Turzovka chýbala. Zato Bratislava získala päť okresov a Košice štyri, ak nerátame Košice-okolie.

V okrese Medzilaborce v roku 2019 v priemere žilo necelých 12-tisíc ľudí, Turčianske Teplice takmer 16-tisíc, Banská Štiavnica 16-tisíc, Stropkov 20-tisíc a Poltár 21-tisíc ľudí. Naopak, v okrese Prešov žilo 176-tisíc ľudí, Nitra 161-tisíc, Žilina 158-tisíc, Nové Zámky 139-tisíc a Prievidza 134-tisíc ľudí.

V piatich najmenších okresoch žilo od 1 600 do 3 100 obyvateľov vo veku 14 a menej rokov. V okresoch Prešov, Košice-okolie, Žilina, Nitra a Spišská Nová Ves žilo od 20 100 do 31 500 rovnako mladých obyvateľov.

Okresy majú v čase digitalizácie na starosti civilnú ochranu, hospodársku mobilizáciu, kataster nehnuteľností, obranu štátu, životné prostredie, cestnú dopravu a pozemné komunikácie, poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, poľovníctvo a pozemkové úpravy, všeobecnú vnútornú správu a živnostenské podnikanie.

Od roku 1960 sa počet okresov zvýšil z 33 na 38 v roku 1990 a na 79 v roku 1996 tak, že z jedného okresu s prirodzeným hospodárskym a spoločenským centrom sa vyrobili dva alebo tri. Vládny program druhej Dzurindovej vlády obsahoval záväzok nahradiť okresné úrady špecializovanou miestnou štátnou správou a ministerstvo vnútra navrhovalo zriadiť 46 obvodov. Všetko však ostalo po starom. Počas prvého zákazu vychádzania na jar minulého roka sa potom ukázalo, ako nezmyselné a de facto nemožné je oddeľovať Malacky, Pezinok, Senec a Dunajskú Stredu od Bratislavy či Košice-okolie od Košíc a podobne.

Riešenie je pritom jednoduché a pre nové mutácie COVID-19 aj urgentné: o mesiac-dva môžeme mať analýzu pohybu obyvateľov podľa SIM kariet, následne vymedziť funkčné regióny a v nich zaviesť a monitorovať potrebné opatrenia proti šíreniu COVID-19. Teraz vážne nie je čas na neschopnosť, status quo nás vychádza príliš draho.

Anton Marcinčin


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.