Nepresné predpovede počasia na Slovensku skončili?

BRATISLAVA – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) spustil nový systém A-LEAF, ktorý by mal umožniť umožniť lepšie predpovedanie počasia. Na svojom profile na sociálnej sieti to uviedol SHMÚ. Nový systém predpovedania počasia by mal lepšie simulovať možný vývoj počasia a reagovať na atmosférické zmeny. Systém vyvinul a do prevádzky uviedol zamestnanec SHMÚ Martin Belluš.

„Aj keď sa atmosféra a javy v nej riadia fyzikálnymi zákonmi, ktoré sa SHMÚ snaží naprogramovať do svojich predpovedných modelov, je bežné, že sa atmosféra dostane do nestabilného stavu, kde je výpočet jej vývoja veľmi citlivý,“ povedal Martin Benko, generálny riaditeľ SHMÚ vo videu, v ktorom vysvetľuje fungovanie systému.

„Celý vývoj sa realizoval v rámci regionálnej spolupráce pre numerické modelovanie počasia na ohraničenej oblasti v strednej Európe, kde úzko spolupracujeme s ďalšími siedmymi krajinami, pričom samotný systém počítame v Európskom centre pre strednodobé predpovede počasia,“ dodal Benko.

Ako informoval, tento nový systém A-LEAF má podľa neho schopnosť vhodne pozmeniť počiatočné atmosférické podmienky a následne vypracovať 16 rôznych možností vývoja počasia.

Zo 16 rôznych modelov možného vývoja počasia nakoniec systém urobí priemer, ktorý bude na základe väčšieho množstva dostupných dát lepšie odrážať možný vývoj počasia.