Národný týždeň manželstva aj v Snine

SNINA – Národný týždeň manželstva je iniciatíva na podporu manželstva. Jej cieľom je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Tohto roku prebiehala kampaň v dňoch 12. až 18. februára a jej heslom bolo „Manželstvo – umenie lásky“.

Umenie láskyplnej komunikácie, umenie a schopnosť odpúšťať či umenie povzbudenia. Toto je iba malý výpočet „umeleckých zručností“, ktoré každému manželstvu prospejú. Ich zdokonaľovaním sa manželia stávajú umelcami a ich spoločný život sa stáva doslova „umeleckým dielom“.
Už po ôsmykrát sa táto kampaň konala aj v Snine a po druhýkrát na nej participovalo aj mesto Snina.
Vo štvrtok 15. februára sa v obradnej sieni sninského kaštieľa uskutočnilo slávnostné podujatie venované manželským párom, ktoré oslávili päťdesiat a viac rokov spoločného života. Zorganizovali ho manželia Ján a Mária Čopovci a manželia Štefan a Gabriela Jankovci v spolupráci s mestom Snina. Pozvaných bolo 59 manželských párov, ktoré svoj sľub spred 50 rokov premenili na skutočnosť.

Úvod podujatia patril slávnostnému zápisu manželských dvojíc do Pamätnej knihy mesta, po ktorom nasledoval spev v podaní členiek Zboru pre občianske záležitosti v Snine (ZPOZ).
Podujatie otvorila dlhoročná členka ZPOZ a matrikárka Ľubica Lattová, ktorá privítala primátora mesta Štefana Milovčíka, oslávencov, organizátorov a kňazov všetkých sninských farností. Po nej sa slova ujali obaja hlavní organizátori. Prítomným párom priblížili históriu a význam Národného týždňa manželstva. Pripomenuli tiež, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, ktorý by sa mal rozvíjať.
Úprimnými slovami sa k manželom prihovoril aj primátor Štefan Milovčík. Vo svojom príhovore vyzdvihol úlohu a hodnotu manželstva a všetkým párom zaželal ešte veľa trpezlivosti, radosti a pekných spoločných chvíľ v ďalšom živote.
Program vyvrcholil požehnaním prítomných manželov od dekanov troch farských úradov za účasti ďalších kňazov sninských farností. Na záver si všetky prítomné manželské páry prevzali z rúk organizátorov malé darčeky a bodku za slávnostným podujatím dala štvorica speváčok zo ZPOZ-u.
Spokojní a dojatí dlhoroční manželia sú potvrdením toho, že Národný týždeň manželstva je „dobrou príležitosťou pre dobrých ľudí, aby robili dobré veci“.

Mgr. Eva Mihaliková, MsÚ v Snine