Položenie piliera nového výrobného závodu BDR Termea

VRANOV n/TOPĽOU – Za účasti predstaviteľov spoločnosti priemyselného a logistického parku Ferovopark, predstaviteľov medzinárodnej skupiny BDR Thermea Group, ktorá sa špecializuje na moderné a udržateľné systémy vykurovania a chladenia, primátora mesta Vranov nad Topľou Jána Ragana, poslancov MsZ a ďalších hostí, bol v piatok 24. novembra 2023 v priemyselnom parku Ferovo vo Vranove nad Topľou slávnostne položený pilier nového výrobného závodu spoločnosti BDR Thermea.

„Na získanie nových investorov do priemyselného parku Ferovo sme sa nespoliehali len na vlastné sily a kontakty. Pred tromi rokmi sme začali intenzívne spolupracovať s In­g. Jurajom Sotákom a pozemky v tomto areáli sme prenajali jeho spoločnosti Ferovopark. Dnes, s odstupom času, môžeme konštatovať, že toto naše rozhodnutie bolo správne. Vďaka nemu nám tu v areáli priemyselného parku postupne rastie nová výrobná hala. V nej vzniknú stovky nových pracovných miest, ktoré svojou investíciou vytvorí holandská firma BDR Thermea vyrábajúca tepelné čerpadlá. Pevne verím, že si tu nájdu prácu nielen občania pracujúci, respektíve hľadajúci si prácu v našom meste a okrese, ale aj tí, ktorí práve kvôli jej nedostatku museli opustiť náš región a v súčasnosti pracujú v inej časti Slovenska, alebo v zahraničí.“ povedal primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan.

Spoločnosť BDR Thermea Group investuje do moderného závodu, ktorý sa bude primárne venovať výrobe tepelných čerpadiel a zásobníkov na vodu z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele. Vďaka investícii v hodnote viac ako 60 miliónov eur v ňom nájde uplatnenie 750 zamestnancov a bude hrať dôležitú úlohu v dekarbonizácii vykurovania v Európe. BDR Thermea je globálnou spoločnosťou, ktorá vyvíja a dodáva inovatívne a energeticky účinné produkty a služby v oblasti vykurovania a chladenia. Svojimi riešeniami sa snaží zmierniť dopady klimatickej krízy vďaka inteligentným riešeniam tepelného komfortu s takmer nulovou uhlíkovou stopou pre majiteľov a obyvateľov domov a budov. K jej doterajším trinástim výrobným závodom v rôznych krajinách sveta koncom roka 2024 pribudnú aj novovybudované kapacity na východe Slovenska, vo Vranove nad Topľou.

„Nový výrobný závod podčiarkuje ambície spoločnosti dostať sa bližšie k svojim zákazníkom na rastúcich trhoch“ povedal Ronald de Putter, Group Operations Director V BDR Thermea Group. „Predpokladáme, že dopyt po tepelných čerpadlách a súvisiacich produktoch v nasledujúcich rokoch výrazne porastie a prechod z kondenzačných kotlov na tepelné čerpadlá bude najrýchlejší v strednej a východnej Európe. Preto sme hrdí, že môžeme svoje aktivity teraz rozvíjať práve na Slovensku,“ dodal Ronald de Putter.
Moderné výrobné linky budú mať vysokú mieru automatizácie a projekt závodu počíta s investíciami do najmodernejších a energeticky najúčinnejších strojov a zariadení. „Na Slovensku patríme so značkou Baxi k lídrom na trhu s plynovými kotlami a vďaka značke De Dietrich sme rozšírili naše kompetencie aj o sortiment tepelných čerpadiel. Teším sa, že práve nové produktové rady tepelných čerpadiel spolu s vonkajšími jednotkami a špičkovými zásobníkmi teplej úžitkovej vody budeme vyrábať od budúceho roku vo Vranove nad Topľou a budeme tak môcť našim klientom doma, ale aj po celej Európe ponúknuť nový sortiment z nášho nového závodu,“ konštatoval Tomáš Durenec, Branch director BDR Thermea Slovakia.
„Sme radi, že nám dala spoločnosť BDR Thermea dôveru vybudovať v našom priemyselnom a logistickom parku trojpodlažnú budovu najvyššieho štandardu, ktorej súčasťou budú aj udržateľné materiály, fotovoltické panely a tepelné čerpadlá. Našou ambíciou je získať certifikát BREEAM Excellent,“ uviedol Jakub Soták, konateľ priemyselného a logistického parku Ferovopark.

„Chcem poďakovať všetkým tým, vďaka ktorým sa vízia nás všetkých mení na skutočnosť. Predstaviteľom spoločnosti, ktorá pre náš park našla vhodného investora, ako aj samotnému investorovi, ktorý si vybral náš región, rozhodol sa v ňom investovať a tým vytvoriť stovky nových pracovných miest. Pevne verím, že zahájením výroby v tejto hale sa otvorí nová kapitola priemyselného rozvoja mesta Vranov nad Topľou,“ uzavrel primátor Ján Ragan.

Spoločnosť BDR Thermea postupne vo svojom závode vo Vranove nad Topľou plánuje vytvoriť 750 nových pracovných miest pre rôzne profesie predovšetkým vo výrobe, v údržbe, logistike, zásobovaní, ale aj vo výskume a vývoji. Je popredným výrobcom inteligentných riešení vnútornej klímy pre domácnosti a komerčné použitie. Zamestnáva viac ako 6 800 ľudí a pôsobí vo viac ako 100 krajinách sveta. Skupina BDR Thermea Group, ktorá v roku 2022 dosiahla obrat 2,2 miliardy EUR, poskytuje služby zákazníkom pod renomovanými značkami, ktoré patria k popredným na trhu vrátane značiek BAXI, De Dietrich, Remeha, Brötje, Chappée a Baymak. Sídlo spoločnosti sa nachádza v Apeldoorne v Holandsku.