Národný umelec, výtvarníčka, reštaurátorka a akademický maliar

HUMENNÉ – Výstavná miestnosť Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v aktuálnom mesiaci už po druhý raz prepožičala svoje priestory, ktoré svojimi pestrými maľbami skrášlili štyria umelci – traja reprezentovali Ukrajinu, jeden Slovensko. Alina Slavhorodska, Mykhaylo Dovhan, Zhanna Shevchenko a Juraj Tkáčik.

Prví dvaja menovaní sa na vernisáži (v stredu 22. novembra) zúčastnili aj osobne. Nebolo však jednoduché pricestovať stovky kilometrov, starostlivo previezť obrazy a zrealizovať ich inštaláciu.

„Svet sa posúval vpred vďaka túžbe ľudí po kráse a poznaní. My sme sa v túžbe po vedomostiach obrátili na mnohých umelcov a takto sme sa dostali aj k týmto výtvarníkom, ktorí nie sú v Humennom prvýkrát. Po ruskej invázii našli dočasný domov v Rokytove, kde ich prijal výtvarník Miro Capovčák. Z ich tvorby počas pobytu na Slovensku sa uskutočnila výstava s protivojnovou tematikou, ktorá teraz putuje po galériách. Pozvanie prijali aj na plenéry, tvorivé dielne organizované Podvihorlatskou paletou a svojím maliarskym majstrovstvom sa stali inšpiráciou pre účastníkov ich prezentácie,“ ozrejmila Anna Šimkuličová, členka Podvihorlatskej palety.

Alina Slavhorodska je absolventkou Charkovskej štátnej umeleckej školy v odbore maliarstvo, diplom získala aj v odbore grafického umenia na Charkovskej národnej pedagogickej univerzite. Je tiež členkou Národného zväzu umelcov Ukrajiny. Venuje sa maľbe, prevažne kvetinovým zátišiam a krajinomaľbe. Vystavovala vo viacerých krajinách Európy a jej obrazy sú v umeleckých zbierkach po celom svete.

Mykhaylo Dovhan – národný umelec Ukrajiny. Jeho tvorbu charakterizuje krajinomaľba. Je zakladateľom a riaditeľom skanzenu Múzeum pod holým nebom Cossak Levada v Tulčine. Zúčastnil sa na kolektívnych a plenérnych výstavách na Ukrajine, Slovensku, v Litve, Maďarsku, Poľsku, Nemecku a Moldavsku. Samostatné výstavy mal aj v Nemecku a Maďarsku.

„Som muzikant, ale už v ranom detstve sa mi zapáčilo maliarstvo. Maľujem portréty aj krajinky, široké spektrum. Mám svoju individuálnu, mne vlastnú techniku, ktorá ma charakterizuje. Maľujem to, čo mi prikáže srdce. Dá mi signál a moje ruky začínajú pracovať,“ priznal Mykhaylo Dovhan.

Zhanna Shevchenko študovala reštaurátorstvo na Národnej akadémii krásneho umenia a architektúry, pracovala ako reštaurátorka historických pamiatok ukrajinského duchovného dedičstva od 17. do 20. storočia. Je tiež ilustrátorkou kníh, jej diela boli vystavené v Art Centre v Kyjevskom národnom múzeu krásneho umenia.

Juraj Tkáčik (Sobrance) je absolventom Lvovskej akadémie umenia, venuje sa figurálnej a krajinomaľbe, častým motívom jeho diel sú vinohradnícke a folklórne tradície. Prvé dva obrazy namaľoval v 13 rokoch. Počet jeho autorských výstav sa blíži k stovke. Svoje umenie prezentuje už roky doma i v zahraničí.

„Na obrazoch vidieť, že vaše srdce bije všetkými farbami. Ukrajinskí maliari sa neboja pomiešať farby a všetko im ladí. Je to nádherná paleta farieb, ktorú možno prirovnať k ich duši, ktorá je nebojácna, rázna, plná optimizmu a keď sa na to pozriete, musíte pookriať,“ vyzdvihla tvorbu Tatiana Hájniková z MsKS.

Trio Zornica a Michal Sijka spevácky i hudobne spestrili podujatie. Výstava potrvá do 19. decembra.

Veronika Lattová
Mestský úrad Humenné