Obetovala vláda Zemplín?!

Dlhé roky počúvame o tom, ako chce Smer pomáhať regiónom. Dnes vieme, že sú to len prázdne reči. Môj kolega z SaS a poslanec Národnej rady SR Eugen Jurzyca nedávno zverejnil zaujímavú mapu, kde porovnáva pridelené investičné stimuly a nezamestnanosť podľa okresov.

Mapa schválenej investičnej pomoci regiónom

Modré kruhy na mape vyjadrujú pridelené stimuly a ich veľkosť, naopak, čim zelenší okres, tým vyššia nezamestnanosť. Všimli ste si to aj vy? To rozdelenie? Presne tie regióny, ktoré najviac potrebujú nové investície a pracovné miesta, obišli naprázdno.

Dnes práve tieto okresy vláda označuje ako zaostalé a prijala pre ne špeciálny zákon o ich pomoci – takzvané akčné plány. Na tie bolo vyčlenených neuveriteľných 300 miliónov €!
Vláda však zároveň poškodzuje podnikateľské prostredie. Komplikovanejšia administratíva, rôzne výnimky, vyššie odvody a poplatky, pokuty za nezmysly, náročnejšie zamestnávanie a podobne. Takéto rýchle a časté zmeny sú hlavne v neprospech menších firiem. Pritom práve malé rodinné podniky, živnostníci, podnikajú v spomínaných regiónoch. Nehovoriac o tom, že títo podnikatelia a vlastne aj my všetci sa skladáme na všetky tie stimuly v iných kútoch Slovenska, ale aj na nič neriešiace akčné plány. A tak namiesto toho, aby vznikali pracovné miesta tam, kde ich potrebujeme, vznikajú v regiónoch s minimálnou nezamestnanosťou.

Toto je doslova zničujúci koktail, ktorý vláda pre regióny namiešala. Má jediný cieľ – žiaden rozvoj, ale udržať stagnáciu v regiónoch. Tak, aby sa pred voľbami mohli v týchto regiónoch ukázať, sľubovať… a tak si udržať moc.
Tu niekde by môj blog skončil pred cca tromi týždňami, dnes je však na Slovensku úplne iná situácia. Po zverejnení článku zavraždeného novinára Jana Kuciaka sa ukázalo, že vláda nás v regiónoch – aj na Zemplíne – doslova obetovala!
Ako však ďalej? Nie, revolúcie či prevraty, ktorými straší premiér nepotrebujeme. Na tej národnej úrovni si to musíme vyriešiť vo voľbách, aj tých predčasných, hlavne tým, že nezabudneme prísť voliť. Slušná, demokratická a poctivá alternatíva s programom a víziou pre Slovensko existuje.
A v regiónoch? V tých si musíme poriadok urobiť sami. Už v novembri na to budeme mať príležitosť v komunálnych voľbách. Pretože aj niektorým primátorom a starostom za Smer treba pripomenúť to, ako sa mlčky a bez výčitky roky prizerali na to, ako ich región, ktorý majú zastupovať, zaostáva, no aj napriek tomu dokázali premiéra vítať chlebom, soľou a občas aj ľudovou veselicou.

Juraj Jevin

poslanec OcZ Pusté Čemerné
člen strany Sloboda a Solidarita


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.