Tepovač si už nepožičiavam!

Vďaka rade mojej susedky mám perfektne čisté koberce. Najsilnejší likvidátor špiny za pár centov. Máme pre vás najlepšie tipy a triky na čistenie kobercov, ktoré využije každý, kto potrebuje dať do poriadku aj veľmi znečistené koberce.

Budete potrebovať: 
– vodu
– klasické žlčové mydlo – to najlacnejšie, kúpite v každej drogérii
– 1 odmerku tekutého gélu na pranie (ja som mala Persil)
– kefa
– suchú handru

Vodu som dala zahriať na variči a pridala som nastrúhané mydlo (už nebolo celé asi tak 3/4). Keď sa rozpustilo, zložila som z variča, preliala do vedra, pridala gél a potom som vydrhla celý povrch koberca a nechala ešte pôsobiť vo vláknach, aby špina povolila. Nakoniec som dobre pretrela suchou handrou a nechala úplne uschnúť. Výsledok bol výborný, naozaj som nečakala až taký dobrý.

Vďaka rade od susedky, tep už nepotrebujem

Koberce mám v každej miestnosti v byte a hoci nie sú po celej ploche podlahy, ich údržba mi dala zabrať. Tiež chcem doplniť, že som skúsila aj babské recepty, ale nepriniesli požadovaný efekt.
Najlepšie mi funguje tento jednoduchý recept od mojej susedky – soľ a aviváž.

Mám odskúšané už roky, zaberie to minimum práce a výsledok je fantastický – čistota, oživené farby. Vôňa nielen na koberci, ale v celom byte. Táto údržba zaberie 10 minút a stačí to urobiť raz za 3 mesiace.

Budeme potrebovať:
– vodu
– aviváž
– soľ
– handru s mikrovláknom

Najskôr koberce ako klasicky vysajeme.

Na necelý liter vody dám dve lyžice soli a lyžicu aviváže.
Handru z mikrovlákna máčame v roztoku, ako keby som umývala podlahu jednoducho prebehnem celý koberec (špeciálne silne nedrhnem) koberec vyčistený za 10 minút v kuchyni, aj v obývačke.
Výsledok? Farba koberca sa krásne oživia a koberec je čistý a voňavý. A čo je najlepšie, krásne to bude voňať u vás v celom byte. Takto čistím koberce raz za 3 mesiace a mám ich stále ako nové. Nepoužívam ocot, sódu ani iné babské triky, toto sa mi osvedčilo najviac.
Ak si chcete pred sviatkami ušetriť prácu, odporúčam to aj vám.

Na oživenie a hĺbkové vyčistenie svetlých kobercov budeme potrebovať:

•1 lyžica sódy na pečenie
• 1/3 šálky octu
• 1 lyžička saponátu
• 1,5 šálky vriacej vody

Takto budeme postupovať:
Najprv zmiešame opatrne všetky ingrediencie a nalejeme ich do fľaše. Dôkladne pretrepeme. Zmes rovnomerne nastriekame na koberec skôr, ako zmes vychladne. Necháme pár minút pôsobiť a potom vyčistíme kefou – to je perfektné aj keď máte škvrny na koberci, zmiznú.
Soda a čistiaci prostriedok odstraňujú nečistoty, škvrny a ocot opäť oživí farby.

Prikladám aj môj zoznam, čím vyčistiť rôzne typy škvŕn na koberci:

Škvrny od krvi: pustia najlepšie vtedy, ak ich prebehnete navlhčenou handričkou a slabým roztokom čpavku a studenej vody.
Škvrna od atramentu: na škvrnu čo najskôr položíme handričku namočenú v horúcom mlieku, necháme pôsobiť a potom dobre vyčistíme.
Škvrny od zelenej zeleniny: špenát, šalát a iná zelená zelenina – jednoducho stačí potrieť rozkrojeným zemiakom a potom vyčistíme gélom na holenie.
Škvrny od lepidla: idú dole najlepšie acetónom, ale treba najprv otestovať, či nepustí aj farba.
Škvrny od vajec: najlepšia je octová voda.
Škvrny od kávy: hneď polejte trochou minerálky, chvíľku nechajte pôsobiť a potom zotrite. Pokiaľ na mieste zostal fliačik, vyčistite ho liehom.
Škvrny od čokolády: najlepšie sa ich zbavíte týmto roztokom – zmiešajte žĺtok, naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň pár minút. Potom dobre opláchnite teplou vodou.
Škvrny od vosku: na miesto položíme pijavý papier a prežehlíme. Žehlíme, kým sa celý vosk neprisaje na papier.