Oficiálne vyhlásenie primátorky Humenného Jany Vaľovej

HUMENNÉ – Je oficiálne potvrdené, že žiadnych 250 migrantov sa do Humenného nechystá.

Žiadnych 250 migrantov sa do Humenného nechystá. Takto som reagovala hneď na prvé falošné správy o tom, ako sa má azylové centrum v Humennom naplniť utečencami. Bolo úplne zrejmé, že pred sobotňajšími komunálnymi voľbami sa niekto pokúsil zneužiť pracovný materiál z dielne Ministerstva vnútra, ktorým chceli iniciatívni úradníci po siedmy raz upraviť spôsob fungovania azylového centra.

Ilustračné foto: humenská radnica

Ako poslankyňa Národnej rady SR som sa však bezodkladne spojila s predsedom vlády Petrom Pellegrinim aj ministerkou vnútra Denisou Sakovou. Premiér ma ubezpečil, že žiaden takýto materiál sa na rokovanie vlády zaradiť nechystá. V oficiálnom vyhlásení uviedol, že ostro odmieta „zneužívanie a bezdôvodné účelové strašenie občanov témou migrácie niektorými opozičnými stranami v rámci prebiehajúcej kampane ku komunálnym voľbám“. Keďže na žiadne iniciatívne aktivity v tejto oblasti niet v súčasnosti žiadneho dôvodu, ministerka vnútra svoj materiál stiahla.

Podľa vyjadrenia riaditeľa migračného úradu Ministerstva vnútra SR Bernarda Priecela, sa v súčasnosti v záchytnom tábore nachádzajú štyri osoby zo Sudánu. Sú pod mandátom OSN, nie sú žiadateľmi o azyl v Slovenskej republike, neostávajú na našom území, ale sú v priebehu pol roka presídlené do tretej krajiny.

Preto opakujem, žiadnych 250 migrantov sa do Humenného nechystá. Ak niekto šíri takéto informácie, vedome klame ľudí. Takisto niet žiadneho dôvodu na akékoľvek petície či protestné zhromaždenia proti príchodu migrantov, keďže žiadni neprídu.

PhDr. Jana Vaľová,
primátorka mesta Humenné