Aktuálne OČKOVANIE využilo 433 osôb (110 starších ako 50 rokov)

PREŠOV/HUMENNÉ – Úrad Prešovského samosprávneho kraja v spolupráci s mestom Humenné pripravili už siedmy diel jesennej očkovacej akcie. Štvrtý víkend po sebe sa v rámci Očkovania aj bez pozvania podávala jednodávková vakcína Janssen na prízemí obchodného centra Avenue.

Aktuálne sa očkovanie uskutočnilo v sobotu 20. novembra (10:00 – 17:00 hod.) a nápomocní boli aj zástupcovia Slovenského Červeného kríža, územného spolku Humenné.

„Opäť sme evidovali enormný záujem. Ľudia sa začali schádzať v obchodnom centre už pred deviatou ráno, aj keď očkovať začíname o desiatej hodine. Prichádzali aj zďaleka – napríklad Stakčín, Malá Domaša, Michalovce. Bolo to náročné, ale dva očkovacie tímy situáciu zvládli,“ povedal Peter Čurilla zo štábu Prešovského samosprávneho kraja.

Celkovo sa prišlo dať zaočkovať 433 osôb, z nich 110 patrilo do vekovej kategórie 50 rokov a viac, presne 69 osôb bolo starších ako 55 rokov.
„Vychádza nám to, že každých 54 sekúnd sme zaočkovali jednu osobu. Drvivá väčšina bola neregistrovaná, takže vykonať bolo nutné najskôr zaevidovanie. Len 17 osôb z celkového počtu zaočkovaných bolo prihlásených do registrácie, tých sme zaradili podľa stanoveného času. Ľudia boli tolerantní, pri čakaní dodržiavali rozostupy, uprednostňovali sme starších. Ak prišli sedemdesiatnici alebo aj osoby ZŤP, boli zaočkovaní prednostne. Nikto s tým nemal problém.
Aj tentokrát prevažovala veková kategória 30 až 40 roční, ale štvrtina osôb nad 50 rokov nie je zlá bilancia. Štatistika nám ukázala 267 zaočkovaných mužov a 166 žien,“
 
konštatoval Peter Čurilla.

Záber z očkovania, ktoré sa uskutočnilo v humenskom obchodnom centre Avenue Foto: web mesta Humenné

Ako uvádza oficiálny web mesta Humenné, podľa vyhodnotených údajov k 15. novembra 2021 (platné od 22.11.) bolo potrebných v okrese Humenné zaočkovať 449 osôb k získaniu „žolíka“. Pri zaradení okresu do II. stupňa ohrozenia (bordový okres) je dôležité aj stanovisko príslušného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na základe aktuálnej situácie (pozitivita PCR bola uplynulý týždeň 38,12%).
V rámci Slovenska patrí okres Humenné do skupiny, kde už nemajú ďaleko k pokoreniu 65%-nej hranice zaočkovanosti tejto vekovej kategórie. Stav bol naposledy 63,1%.

VEĽKOKAPACITNÉ OČKOVACIE CENTRUM
Obchodná akadémia (Komenského 1)
nedeľa 21.11.2021
09:00 – 18:00 hod.
(bočný vchod do budovy)
vakcína Pfizer/BioNTech
(1., 2. a 3. dávka, posilňovacia tretia dávka od 18 rokov, ak ste od druhého očkovania minimálne 6 mesiacov).  Potrebný je občiansky preukaz a karta poistenca, na očkovanie sa môžete zaregistrovať na www.psk-ockovanie.sk, predídete tak čakaniu v rade. Zaočkovaní však budete aj bez registrácie.
(red)