Obete rómskeho holokaustu si uctili výstavou a darovaním krvi – poukázali na to, že krv má rovnakú farbu

PREŠOV – Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov si pripomenuli 2. augusta na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) výstavou Porraimos – rómsky holokaust. Cieľom podujatia bolo upozorniť verejnosť na to, že nacistické zločiny boli spáchané nielen na Židoch, ale aj na Rómoch.

Výstavu, ktorá sa sústreďuje aj na vtedajšiu situáciu slovenských Rómov a vojenský Slovenský štát, otvorila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová, riaditeľ OZ inCem Peter Pollák a predseda PSK Milan Majerský.

„Každý jeden Slovák by sa mal hanbiť, že aj toto sa udialo v dejinách slovenského národa. Niet väčšej hodnoty, ako je ľudský život, a preto by sme ho mali chrániť od počatia až po prirodzenú smrť v akejkoľvek rodine a národnosti. Som presvedčený o tom, že v Prešovskom samosprávnom kraji je dosť miesta pre všetkých. Preto by sme mali žiť ako jedna veľká rodina v jednom veľkom dome. Táto aktivita naozaj iba zvýrazňuje a podporuje to, že takýto holokaust sa nikdy nesmie zopakovať. A to nielen v slovenskej histórii, ale vôbec vo svete,“ uviedol župan Milan Majerský.

Expozícia približuje aj pracovný tábor v Hanušovciach nad Topľou, v ktorom počas 2. svetovej vojny budovali Rómovia z celého Slovenska železnicu na trati Prešov – Strážske. V pracovnom útvare tvrdo pracovali a umierali za ťažkých neľudských podmienok.

Súčasťou podujatia bolo aj dobrovoľné darovanie krvi. Cieľom bolo poukázať na fakt, že krv má rovnakú farbu, a to bez ohľadu na rasovú príslušnosť. Národná transfúzna spoločnosť odobrala darcom dohromady 5,4 litrov krvi.

„Dnes sme mali možnosť aj darovaním krvi ukázať, že rovnako v rómskych telách koluje červená krv. Aj to je dôkazom toho, že sme si naozaj rovní a odlišnosti medzi nami sú len v tom, že ja mám tmavšiu pokožku,“ skonštatoval riaditeľ OZ inCem Peter Pollák.

Počas výstavy sa predstavila i rómsko-slovenská evanjelizačná kapela F6, prítomní zároveň vzdali úctu obetiam holokaustu spoločnou modlitbou a minútou ticha. Organizátorom výstavy je občianske združenie inCem a Prešovský samosprávny kraj. Partnerom podujatia je Národná transfúzna služba Prešov. Výstava zostane prístupná verejnosti v priestoroch úradu do konca augusta.

Noc z 2. na 3. augusta v roku 1944 sa zapísala do dejín ako jedna z najtragickejších. Pri likvidácií najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov Auschwitz-Birkenau vtedy zomrelo takmer 2900 Rómov a Sintov.
Celoeurópsky odhad je ale 300-tisíc až pol milióna zavraždených Rómov.

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK