Na červenom koberci v Cannes zaspievali aj Hnojňane a Hačure

ZEMPLÍN –  V dňoch 30. septembra – 4. októbra 2021 speváci dvoch zemplínskych speváckych skupín Hnojňane z Michaloviec a Hačure z Humenného účinkovali na World folklore festival v Diano Marina, San Reme a Cannes. Genéza ich zahraničnej spolupráce bola nasledovná.

Vedenie speváckej skupiny Hnojňane zabezpečili účasť svojho kolektívu na renomovanom medzinárodnom festivale. Na poslednú chvíľu im ale z kolektívu vypadli 4 členovia včítane hudobného sprievodu. V tejto kritickej situácii Michalovčania požiadali o spoluprácu vedenie speváckej skupiny Hačure. Zrodila sa tak zaujímavá zemplínska zahraničná kombinácia, ktorej sa zúčastnili: Jozef Žobrák, Ján Halapi, Ľubomír Halapi, Ondrej Čižmárik, Andrej Dudáš, Milan Lukáč, Marian Kravetz z Michaloviec a z Humenného Marek Lisakovský, Daniel Hnát a Miroslav Kerekanič.
Spojený kolektív sa prezentoval programom z repertoáru Hnojňanov a pod ich menom. Organizátormi zájazdu boli vedúci Hnojňanov JUDr. Jozef Žobrák a Ing. Ján Halapi, finančne zájazd podporilo 9 sponzorov z Michaloviec, Sobraniec a Zálužíc, ktorí si nežiadali byť menovaní.
Speváci sa prezentovali na promenádnych vystúpeniach v Cannes, San Reme a na koncerte v Diano Marina.

Osobitne zaujímavými boli vystúpenia pred známym Aristonom v San Reme, ale najmä na Promenade de la Croisette na ikonickom červenom koberci v Cannes. Okrem Zemplínčanov sa na festivale predstavili kolektívy z Chorvátska, Rumunska, Poľska a Rumunska.

Zaujímavými boli aj mimo festivalové aktivity – kúpanie v mori, návšteva továrne na výrobu parfumov v Ezze, prehliadka Nice a Monte Carla. Prehliadku Monaca však prekazil dážď. Ale najemocionálnejšie boli večerné spievania, spevácke prekáračky s miestnymi domorodými spevákmi na terasách talianskych reštaurácií v Diano Marina a nočné kúpanie v Stredozemnom mori.
Naši zemplínski speváci si z Talianska a Francúzska odniesli okrem špeciálnej ceny a ceny pre najstaršieho účastníka festivalu, ktorým bol JUDr. Jozef Žobrák, veľa emocionálnych zážitkov. Zanechali dobrý dojem, lebo ich účinkovanie – spev, improvizované tanečné cifrovanie a bezprostrednosť vyvolávali spontánny potlesk a obdiv domorodcov i zahraničných turistov.

Vrelé poďakovanie organizátorov obsahovalo aj opätovné pozvanie na ďalšie ročníky festivalu. Ďakujeme a snáď i dovidenia!

Autor a foto: PaedDr. Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského múzea v Humennom