Humenskí policajti adresujú výzvu seniorom: buďte ostražití a nedajte sa oklamať!

HUMENNÉ – Polícia  zaznamenáva neustále podvody na senioroch prostredníctvom zaužívanej legendy tzv. vnuk. Ide najmä o telefonické podvody, podvodníci dlhodobo a cielene volajú seniorom na ich pevné linky alebo mobily. 
Predstavujú sa ako ich príbuzní alebo známi (vnuk, syn, brat, sused, spolužiak) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpa auta, nehnuteľnosti, elektroniky).

V uplynulom období podvodníci volajú aj v neskorých nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách a predstavujú sa ako lekári alebo zdravotné sestry. Seniorom oznámia, že ich príbuzný spôsobil dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii.

Seniorov dôrazne žiadajú, aby nikoho nekontaktovali, s nikým túto záležitosť nepreberali, lebo ich príbuzný bude mať z toho problémy a môže ísť do väzenia, pretože šoféroval pod vplyvom alkoholu a pri nehode ťažko zranil dieťa alebo tehotnú ženu. Páchatelia úmyselne volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, uvádzané skutočnosti v telefóne.
Pre peniaze si chodia osobne k seniorom alebo ich žiadajú, aby ich priniesli na určené miesto, sú prípady, kedy k seniorom pošlú taxík. Podvodníci žiadajú seniorov, aby peniaze zasielali na konkrétne účty v bankách (najmä v Tatra banke) alebo ich posielali cez finančnú službu Western Union (najmä prostredníctvom Poštovej banky).
Konkrétne číslo účtu páchatelia seniorom uvedú v telefóne alebo im ho zašlú cez SMS.

polícia SR

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Humennom opätovne vyzýva širokú verejnosť a hlavne seniorov na zvýšenú ostražitosť, obozretnosť a opatrnosť a v prípade podozrenia kontaktovali políciu na čísle 158 (112), alebo najbližšie oddelenie PZ.

pplk. Mgr. Marek Lukacko,
riaditeľ okresného riaditeľstva PZ