Galéria pod mostom

HUMENNÉ – Galéria pod mostom v Humennom verejnosti predstavuje významné osobnosti a objekty späté s metropolou horného Zemplína. Obrazy sú prácou writerov z celého Slovenska, ktorí ich vytvorili v lete roku 2013. Na desiatich pilieroch cestného mosta v centre mesta vzniklo 14 obrazov.

Autorom myšlienky je Humenčan Tomáš Orlej, writer žijúci v Bratislave, ktorý ju zrealizoval v spolupráci s mestom Humenné a Vladimírom Grešnerom, výkonným riaditeľom oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš.

Náklady iba na lešenie a farby pre vznik jedného obrazu sú cca 150 eur. Medzi dominanty nachádzajúce sa v Galérii pod mostom patrí renesančný kaštieľ, skanzen, strom Ginko Biloba, socha Dobrého vojaka Švejka a Valaškovský most.
Z osobností je zvečnená Lýdia Eckhardt – módna návrhárka, Marián Čekovský – muzikant a spevák, Ladislav Grosman – autor novely Obchod na Korze, Orest Dubay – grafik, Peter Gossányi – karikaturista, Peter Breiner – klavírny virtuóz, Václav Pankovčin – spisovateľ, Yuri Dojč – fotograf.

Počas dvoch dní (2. – 3. augusta 2014) ôsmi writeri, medzi ktorými boli aj štyria nováčikovia, vdýchli život ďalším, doteraz prázdnym a ošarpaným pilierom. K osobnostiam a dominantám mesta pribudli: futbalista a držiteľ ocenenia Športovec roka mesta Humenné 2013 Marián Čišovský, redaktor a karikaturista Peter Gossányi, vojak Švejk, Valaškovský most, strom Ginko Biloba, humenský skanzen a kaštieľ.
Writeri začali kresliť grafity v sobotu 2.augusta a na ich realizáciu použili okrem sprejov aj akrylové farby.

Organizátori podujatia (mesto Humenné a Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš) pripravili pre divákov aj hudobný program priamo pod nadjazdom. Humenčania sa však v sobotu od 14:00 mohli tešiť aj na festival „My sme Humenné“. Na Námestí slobody vystúpili Peter Bič Project, Žobráci a Marián Čekovský, ktorý má v „Galérii pod mostom“ svoje čestné miesto od minulého roku.
(red)