Fitónia – skúška pestovateľskej zručnosti?

Fitónie sú nádherné tropické plazivé rastliny, ktoré pochádzajú z vlhkých lesov juhoamerických Ánd. Najrozšírenejšie sú dva druhy Fitónia striebrožilná – Fittonia argyroneura s olivovozelenými listami a výraznou bielou kresbou a Fitónia verschaffeltova – Fittonia verschaffeltii s trošku tmavšími listami a karmínovočervenou žilnatinou.

Túto rastlinku tiež môžeme nájsť aj pod názvom Gymnostachyum verschaffeltii.

Fitónia má rada svetlý tieň, veľmi veľa svetla ju poškodzuje (aj nepriameho). Teplotu potrebuje minimálne 18°C, ale viac jej vyhovuje 21°C. Pri teplote pod 12°C môže zahynúť. Zvinuté listy sú známkou príliš veľkého svetla.

Vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť a v lete pri teplote okolo 27°C je vlhkosť nevyhnutná. Ak ju budete denne postrekovať vlažnou mäkkou vodou, veľmi jej to prospeje. No ak sa vám nechce denno-denne postrekovať, dajte kvetináč s fitóniu do misky s vodou na väčšie kamene, tak aby sa kvetináč nedotýkal vody alebo ju dajte do väčšieho črepníka s vlhkou rašelinou. Veľmi pekné rastlinky môžeme vypestovať v teráriu.

Zálievku potrebuje dostatočnú, 2-3 krát do týždňa. V zime je vhodné zredukovať zálievku na polovicu, no zemina by nikdy nemala úplne vyschnúť. Zároveň však treba dať pozor na preliatie. Najradšej má dažďovú, prípadne inú mäkkú vodu. V lete sa raz za dva týždne pridáva do zálievky polovica odporúčanej dávky kvapalného hnojiva.
Prievan môže fitóniu poškodiť. Pôdu má rada slabo kyslú až neutrálnu.

Presádzame ju v jari do črepníka s dobrou drenážnou vrstvou. Jej korene nerastú do hĺbky, a tak je vhodný plytký kvetináč, či žardiniéra. Rastlinka sa udržiava rezom hustá a kompaktná. Začiatkom leta sa zrezávajú vytiahnuté výhonky a ak máte mladú rastlinku, je vhodné ju niekoľko krát zaštipnúť, aby bola hustejšia.

Ak si ju chcete namnožiť, tak na jar odoberte vrcholové odrezky aspoň s dvomi pármi zdravých listov. Stonku zrežte tesne pod listami a spodné listy odstráňte, koniec stonky môžete namočiť do stimulátoru. Takto pripravené odrezky posaďte do zmesi zeminy a piesku, dobre polejte a prikryte ich priesvitným sáčkom alebo dajte do miniskleníčka. Udržujete vlhko a teplotu 24°C. Kryt odstraňujte alebo miniskleníček otvárajte denne na 5 minút. Po troch týždňoch kryt odstráňte. Ak mladé rastlinky dobre rastú, tak ich môžete presadiť do normálnej zeminy.
Tiež sa dá rozmnožiť delením trsov.

Pestovanie fitónie je náročné a je dobrou skúškou vašej pestovateľskej zručnosti. Ak sa jej u vás bude páčiť, tak sa z nej môžete tešiť dlhé roky.
Moja fitónia je Fittonia argyroneura nana, je to miniatúrna odroda striebrožilnej fitónie. Mám ju už štvrtý rok a dúfam, že sa jej u mňa páči. Tento rok však prežila dva škaredé pády (deti sa o ne postarali) a poznačilo ju to. V ďalšom roku sa snáď  spamätá a opäť bude ako predtým.

Autorka: Maja