Dopravná akcia s krycím názvom Život začne už o pár dní

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Snahou polície je pozitívne ovplyvňovať cestnú premávku a cieľom je znížiť počet nehôd, pri ktorých sa zrania alebo zomrú nevinné osoby. Polícia počas veľkonočných sviatkov pripravila dopravno-bezpečnostnú akciu s krycím názvom Život. Začne už vo štvrtok (6.4.2023) a potrvá až do utorka (11.4.2023). Zapoja sa dopravní, poriadkoví aj železniční policajti.

Samozrejmosťou by malo byť, že si nikto nesadne za volant pod vplyvom alkoholu. Opak je však pravdou. V minulom roku policajti odhalili počas kontrol viac ako 17 800 vodičov pod vplyvom alkoholu a za prvé dva mesiace tohto roka viac ako 2 300 (uvedené údaje sú vrátane cyklistov). Apelujeme na účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali pravidlo nulovej tolerancie alkoholu a zbytočne nehazardovali so životmi ľudí.

Policajti budú počas nadchádzajúcich sviatkov kontrolovať najmä:

  • dodržiavanie rýchlosti jazdy,
  • zákaz požívania alkoholu,
  • spôsob jazdy,
  • dodržiavanie povinností motocyklistov a ich spolujazdcov,
  • dodržiavanie povinností chodcov a cyklistov, okrem iného napríklad aj použitie reflexných prvkov, spôsob pohybu v obci i mimo nej.

Jednotlivé krajské riaditeľstvá Policajného zboru vykonávajú dlhodobé analýzy dopravno – bezpečnostnej situácie, skúmajú príčiny a následky nehôd, hustotu premávky, následne prijímajú a navrhujú opatrenia na pozitívne ovplyvnenie nehodovosti a jej následkov. Aj na základe týchto analýz naplánujú miesta a časy kontrol, kedy je zvýšený pohyb vodičov, chodcov i cyklistov. Aj počas najbližších dní budú kontroly predovšetkým na miestach vyššej koncentrácie vozidiel a ľudí.

Ako informovala pplk. Ing. Denisa Bárdyová z Prezídia PZ SR, počas minuloročnej Veľkej noci (15.4.2022 – 18.4.2022) sa na Slovensku stalo 92 dopravných nehôd, pri ktorých zomreli dve osoby, tri sa zranili ťažko a 24 ľahko.

Od začiatku tohto roka evidujeme 2 317 dopravných nehôd, pri ktorých sa ťažko zranilo 148 osôb a o život prišlo 50 osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku sme zaznamenali pokles vo všetkých ukazovateľoch, pre porovnanie, vlani sa stalo 2 658 nehôd, ťažko sa pri nich zranilo 160 osôb a zomrelo 60 osôb.
Jazdite bezpečne a tak, aby ste sa dostali do cieľa vašej cesty.