Čo strom, to jedinečný príbeh. Štartujeme nový ročník ankety Strom roka 2021

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – V poradí devätnásty ročník ankety opäť reprezentuje dvanásť stromov z rôznych kútov Slovenska. Počas leta zabojujú o prestížny titul i odborné ošetrenie. Patronát nad anketou drží desiaty rok spevák Peter Lipa.

Hlasovanie verejnosti začína 1. júla a potrvá do konca septembra.  „Hneď v úvode nového ročníka nás prekvapil obrovský záujem ľudí o nomináciu svojho obľúbeného stromu. Spomedzi až 51 prihlásených sme vybrali dvanásť najzaujímavejších finalistov, za ktorých môže verejnosť hlasovať až do 30. septembra, “ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Anketa svojim poslaním upozorňuje na význam, hodnotu, krásu stromov, prispieva k ich ošetreniu a v mnohých prípadoch aj k ich záchrane. Je to práve príbeh a spojenie s ľuďmi, ktoré stromy robia výnimočnými.

Uvádza Hromadová. Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do konca apríla, v máji vybrala odborná komisia z nominovaných stromov 12  finalistov.

Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste získajú peňažnú sumu 300 eur na ich ošetrenie. Na víťaza čaká odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur a automatický postup do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka, kde bude reprezentovať Slovensko. Na priaznivcov ankety čakajú aj toto leto zaujímavé aktivity. „Nenahraditeľnou súčasťou ankety je odborná prednáška arboristov a ošetrenie stromu pred verejnosťou. Zmysel ankety chceme priblížiť aj deťom, preto sme ani tento raz nezabudli na súťaž pre školy. Knižnej odmeny od Artfora sa dočkajú i traja nominujúci a traja hlasujúci, ktorých vyžrebujeme po skončení hlasovania,“  približuje Martina Hromadová.

Ako hlasovať?

Hlasovať je možné formou oficiálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v časopise Krásy Slovenska. Takisto sa dá hlasovať aj formou sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk alebo na sociálnej sieti Facebook. „Vyhodnotenie celej súťaže, ocenenie víťazov a udelenie titulu Strom roka 2021 víťazovi sa uskutoční na jeseň. V minulom roku sme popri oslave výročia ankety uskutočnili aj verejnú výsadbu nových stromov a veľmi radi by sme podobný scenár zopakovali aj tento rok,“ uzatvára Hromadová.

Hlasovanie za obľúbený strom.

Hlavným partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalšími partnermi sú ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum, Záhradníctvo ABIES a Terrabike.

Kontakty: PR a komunikácia: Martina Hromadová, tel. 0908 371 289