AKTY X verzus PRÁVO OBČANA

(neviditeľné magnetky)

Primátorka Jana Vaľová v minulom roku osobne podpísala zmluvu so spoločnosťou ADIN, s.r.o., v ktorej stojí, že ak táto firma vyrobí 12 tisíc magnetiek a 12 tisíc brožúr do 7. júna 2016 a rozdá ich priamo do 12 tisíc domácností v Humennom, môže mestu vystaviť faktúru vo výške 13 544 eur. Faktúru firma 3. júna 2016 vystavila a mesto ju 7. júna 2016 zaplatilo.
Toto je základná informácia, na ktorej by nebolo nič pozoruhodné, keby nebolo niečo v poriadku.

Rozoberiem prípad podrobnejšie.
V Humennom existuje 12 tisíc domácností, ktoré do svojich schránok mali dostať najneskôr do 3. júna 2016 po jednej magnetke a po jednej brožúre s obsahom „Propagácia podpory separovaného odpadu v meste Humenné“.
Krútite hlavou, že nič také ste si nenašli v schránke a ani Vám to nikto u Vás doma nedal do ruky? Ale čo to? Aká trúfalosť! Aká rebélia! Neexistuje! Neklamte! Magnetky a brožúrky vraj boli riadne „distribuované“. Povedala to predsa pani primátorka! Keby len povedala, ale firma Adin viac ako 13 a pol tisíc eur od mesta Humenné za svoju faktúru dostala. Nie zo súkromného účtu pani primátorky, ale z účtu mesta, na ktorý boli finančné prostriedky poukázané z Recyklačného fondu.

Zopakujme si spoločne: Primátorka tvrdí, že magnetky aj brožúrky distribuované boli. My a mnohí ďalší tvrdíme, že nie. Podľa primátorky ich máme a máte doma. Podľa nás a mnohých ďalších ste ich do 12 tisíc domovov do 3. júna 2016 nedostali. Jediné, čo potvrdzujeme, je, že na účte mesta máme o 13 544 eur menej. Toľko za nás z mestskej kasy ktosi zaplatil za výrobu a aj distribúciu magnetiek a brožúrok.

Ilustračné foto: AKTY X verzus PRÁVO OBČANA

Urobím z toho taký malý záver: Buď akceptujeme existenciu neviditeľných magnetiek a brožúr alebo nájdeme odvahu a stanú sa z nás občania. So všetkým, čo k tomu patrí. Nielen povinnosťami, ale aj právami. A tým prvoradým je právo verejnej kontroly nakladania so spoločnými peniazmi a majetkom mesta. Začína to, povedzme, niekde pri magnetkách…

Mária Cehelská
poslankyňa MsZ


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.