Účel mestskej športovej haly dočasne zmenili. Utečencom tam pomôžu vybaviť dokumenty

HUMENNÉ – Mestská športová hala od nedele 6. marca začína plniť úlohu veľkokapacitného centra. Ľudia prichádzajúci z Ukrajiny tam môžu požiadať o dočasné útočisko (tiež v Michalovciach a Bratislave). Žiadateľom približne do 30 minút pomôžu vybaviť potrebné dokumenty.

Po udelení dočasného útočiska dostanú cudzinci potvrdenie o udelení tolerovaného pobytu na území SR. Potvrdenie je potrebné riadne uchovať, najmä pre potreby obyvateľov (preplatenie nákladov za ubytovanie). Na základe registrácie si utečenci z Ukrajiny budú môcť vybaviť sociálne a zdravotné zabezpečenie. Pracovisko funguje v režime 24 hodín a 7 dní v týždni.

O dočasné útočisko môžu požiadať občania Ukrajiny a ich rodinní príslušníci, pričom za rodinného príslušníka sa pokladá: 

  • manžel štátneho občana Ukrajiny
  • maloleté dieťa štátneho občana Ukrajiny alebo maloleté dieťa manžela štátneho občana Ukrajiny
  • rodič maloletého dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny

Humenská samospráva reagovala na výzvu Ministerstva vnútra a Polície SR poskytnutím mestskej športovej haly.  Interiér je vybavený kobercami na palubovke, stolmi a stoličkami. Výpočtovú techniku si zabezpečili policajné zložky. Zástupcovia radnice sú v pohotovostnom režime aj čo sa týka zabezpečenia pitného režimu a rýchleho občerstvenia. Situácia bola počas pondelka (7.3.) pokojná, utečencov veľa neprichádzalo. Očakáva sa však zvýšenie počtu a náročnosť situácie.

Adresa:
Mestská športová hala
Chemlonská 1, Humenné