Situácia dopravcov na štátnej hranici s Ukrajinou sa vôbec nezlepšuje!

Štátna polícia už počas novembra prijala opatrenia, ktoré boli zamerané na zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky a na bezpečné radenie prichádzajúcich nákladných motorových vozidiel k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké.

K týmto opatreniam bolo nevyhnutné pristúpiť z dôvodu enormného nárastu počtu nákladnej dopravy a vytvárania kolón nákladných vozidiel, smerujúcich na Ukrajinu, pred hraničným priechodom a v prihraničných obciach.
17 km kolóna približne 600 kamiónov smerujúcich na Ukrajinu momentálne končí pri obci Gajdoš.

Príslušníci Policajného zboru sa, samozrejme, nachádzajú na miestach, kde sú kamióny odstavované, situáciu monitorujú a priebežne kamióny púšťajú smerom k hraničným priechodom. Čakacia doba až po finálny proces vybavenia na hraničnom priechode je individuálna, a to podľa vývoja situácie na hraničnom priechode. Od toho závisí aj počet kamiónov, ktoré sú uvoľnené z odstavného priestoru a posunuté do kolóny pred hraničným priechodom.

Ako dnes informovala Lenka Ivanová, košická krajská policajná hovorkyňa, niektorí kamionisti využili možnosť dostať sa na územie Ukrajiny cez Maďarsko. Z tohto dôvodu nastala situácia, že na území Maďarska, na hraničnom priechode Záhon (vstup na Ukrajinu z Maďarska), do ktorého sa zlievajú kolóny nákladných vozidiel prichádzajúce z hraničného priechodu Slovenské Nové Mesto a Milhosť, stojí približne 1000 kamiónov  v takmer 30km kolóne. Maďarská republika preto obmedzila vstup kamiónov smerujúcich na Ukrajinu, a z tohto dôvodu dochádza k vytváraniu kolón nákladných vozidiel na obidvoch hraničných priechodoch už zo Slovenska do Maďarskej republiky.

Na zjazde z diaľnice D1 stojí za sebou, v jednom jazdnom pruhu, momentálne vyše 190 kamiónov. V smere od Petroviec nad Laborcom je pred Michalovcami odstavených viac ako 100 kamiónov. Kruhový objazd Hriadky je prejazdný bez obmedzení. Na ceste R4 je momentálne odstavených viac ako 130 kamiónov a v Slovenskom Novom Mesto stojí na území Slovenskej republiky takmer 20 kamiónov.

Kamiónová doprava je na dotknutých slovenských hraničných priechodoch (Vyšné Nemecké, Slovenské Nové Mesto aj Milhosť) púšťaná priebežne, a to podľa vývoja situácie na hraničnom priechode Záhon a hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Z uvedeného dôvodu žiadame vodičov prichádzajúcich k hraničným priechodom o zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť,  predovšetkým však o rešpektovanie pokynov príslušníkov Policajného zboru.

Polícia na území Košického kraja je a aj bude pripravená dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku, naďalej sa bude snažiť zabezpečiť čo najplynulejší priebeh, aby sa kolóny a dopravné obmedzenia dotkli obyvateľov v čo najmenšej miere, samozrejme, ak to bude potrebné,  je pripravená prijať aj ďalšie nevyhnutné opatrenia.