Klaviristka a hudobná skladateľka Ľubica Čekovská má okrúhle jubileum

HUMENNÉ – Žánrový rozptyl jubilujúcej skladateľky je neobyčajne veľký, zahŕňa komorné, symfonické, inštrumentálne i vokálne diela.

Klaviristka a hudobná skladateľka Ľubica Čekovská – Malachovská sa narodila v Humennom 16. marca 1975 a  onedlho bude mať 45 rokov.

Žánrový rozptyl jubilujúcej skladateľky je neobyčajne veľký, zahŕňa komorné, symfonické, inštrumentálne i vokálne diela. Prvou skúsenosťou skladateľky s hudobno-dramatickým žánrom bol kolektívny skladateľský projekt As Time Goes By v Štátnej opere Hannover (2005) v Nemecku.

Ľubica Čekovská pochádza z hudobníckej rodiny (jej brat Marián Čekovský pôsobí v oblasti džezu a populárnej hudby) a je absolventkou Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Kompozíciu študovala na VŠMU u profesora Dušana Martinčeka a neskôr na postgraduálnom štúdiu na Royal Academy of Music v britskom Londýne u profesora Paula Pattersona. Ďalšie kompozičné kurzy absolvovala u Roberta Saxtona, Thomasa Adésa, Arva Pärta a Harrisona Birtwistlea.

Na VŠMU v rokoch 2000 až 2011 vyučovala hudobno-teoretické predmety, inštrumentáciu a kompozíciu.

Od roku 2008 je členkou umeleckej rady českého hudobného festivalu Pražské jaro. Je domovskou skladateľkou renomovaného nemeckého vydavateľstva Baerenreiter. V sezóne 2010/2011 bola rezidenčnou skladateľkou Filharmonického orchestra Altenburg-Gera.

Od vážnej hudby si „odskakuje“ k rôznym žánrom. Skomponovala napríklad hudbu k 7-dielnemu česko-slovenskému kriminálnemu seriálu Kriminálka Staré mesto. Niekoľko rokov sa aktívne venovala ako klaviristka džezu v štýle 20. -30. rokov 20. storočia v zoskupení Bratislava Hot Serenaders. Zložila hudbu aj pre päť predstavení Radošinského naivného divadla. Upravila najznámejšie vianočné koledy pre Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý vystúpil s vokálnou skupinou Fragile.

Jej diela boli uvedené na významných domácich i zahraničných festivaloch súčasnej hudby ako je Festival Davida Oistracha v Pärnu v Estónsku, Spitalfields v Londýne v Británii, Melos-Étos v Bratislave, Aspekte v rakúskom Salzburgu, Pražské jaro v českej Prahe.

Teší sa z viacerých ocenení svojho umenia. Patrí k nim aj trojročné štipendium od kráľovnej Alžbety, kráľovnej matky (1998-2000). V roku 2006 jej slovenský Hudobný fond udelil Cenu Jána Levoslava Bellu za dielo Piano Concerto.

Na objednávku Opery SND skomponovala Ľubica Čekovská operu Dorian Gray, ktorá zaznela v Bratislave vo svetovej premiére v roku 2013 v rámci medzinárodného festivalu súčasnej hudby World New Music Days a festivalu Melos Étos.