DOLNÝ ZEMPLÍN

Región Dolného Zemplína sa nachádza v Košickom kraji v juhovýchodnom cípe Slovenska. Rozprestiera sa na území okresov Trebišov, Michalovce a Sobrance. Zo severu susedí s Horným Zemplínom a zo západu s Košickým regiónom. Jeho východná strana tvorí hranicu s Ukrajinou, južná strana zas hranicu s Maďarskom.

Región Dolného Zemplína sa rozprestiera vo Východoslovenskej nížine v povodí riek Latorica, Bodrog, Ondava, Topľa a Laborec. Severnú časť regiónu obopínajú svojim horstvom Západné Karpaty, Vihorlatské vrchy s vyhliadkovým Sninským kameňom 1005 m n. m.

Prečo navštíviť Dolný Zemplín?

Najvýznamnejším turistickým centrom regiónu Dolný Zemplín je Zemplínska Šírava, pre svoju rozlohu nazývaná tiež Slovenské more. Šírava je letnou destináciou zameranou na vodné športy a aktívny oddych. V jej okolí je množstvo ubytovacích kapacít rôzneho druhu a pulzujúci nočný život. Najvýznamnejším strediskom Zemplínskej Šíravy je obec s priliehavým názvom Kaluža. Voda v Šírave však nie je vhodná na kúpanie. Pre osvieženie radšej využite bazény v Kaluži alebo 10 km vzdialené Vinianske jazero.

Oblasť Tokaj

Na juhu Dolného Zemplína, v okrese Tvrdošín sa nachádza Tokajská vinohradnícka oblasť s vinohradníckymi obcami Malá a Veľká Tŕňa, kde sa vyrába svetoznáme Tokajské víno. Návšteva Tokajského regiónu preto poteší hlavne znalcov vína a dobrého jedla.

– Tokajská vinohradnícka oblasť
– Zemplínska Šírava
– Turistické centrá

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *