Avizované zníženie počtu akútnych lôžok môže mať dopad na zdravie občanov

PREŠOV/ZEMPLÍN – Prešovský samosprávny kraj (PSK) nesúhlasí s optimalizáciou siete nemocníc, ktorú navrhuje v rámci reformy ministerstvo zdravotníctva. Zhodli sa na tom krajskí poslanci na pondelkovom (21.6.) zastupiteľstve PSK. Avizované zníženie počtu akútnych lôžok môže mať dopad na zdravie občanov.
„Ide o ohrozenie života pacientov. Prešovský kraj je jednak dlhodobo investične poddimenzovaný, je tu najnižšia HDP na obyvateľa, ale aj najťažšia dostupnosť do ústredných nemocníc, do ktorých by sa ľudia chceli dostať. Preto je dôležité tieto regionálne nemocnice a akútne lôžka na oddeleniach zachovať,“ uviedol krátko po zastupiteľstve predseda PSK Milan Majerský.

Ako dôvod svojho nesúhlasu s pripravovanou reformou uviedli poslanci PSK aj nežiaduci dopad na geografickú, časovú a sociálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov Prešovského samosprávneho kraja. Na pondelkovom zasadnutí zároveň odklepli, že budú iniciovať rokovania k reforme na úrovni samosprávneho kraja za účasti ministerstva zdravotníctva, dotknutých samospráv a poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Podľa medializovaných informácií sú ohrozené nemocnice v Snine, vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Levoči a v Kežmarku, ale aj pôrodnica v Humennom.

„V prípade, že by sa tieto informácie potvrdili, reforma zdravotníctva  a následná redukcia akútnych lôžok sa Prešovského kraja dotkne najviac zo všetkých samosprávnych krajov. Nemôžeme dopustiť, aby optimalizačné riešenia mali dosah na zníženie kvality života ľudí v našich regiónoch a zabezpečenie ich základných potrieb a služieb, ak sa navyše týkajú zdravotníckej starostlivosti,“ dodal M. Majerský.

Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK