Miroslav Porochnavý: Mesto nepatrí vyvoleným jednotlivcom, ale nám všetkým

Rok 2018 je pre občanov Slovenska významný nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. Po štyroch rokoch budeme mať možnosť vyjadriť názor, či sme sa v predchádzajúcich voľbách rozhodli správne, alebo sme sa mýlili. Vyjadríme sa k otázke spokojnosti s vedením mesta, v ktorom žijeme.

Názory sa rôznia, no nespokojnosť rastie. Pravda, isté kruhy budú nespokojné vždy. Motivácia posunúť mesto dopredu je však u ľudí obrovská. V apríli som sa preto rozhodol, že spravím zásadný krok a budem sa uchádzať o pozíciu primátora svojho rodiska. Rozhodnutie padlo a ja som bol postavený pred dve možnosti. Buď sa zverím pod krídla nejakej politickej strane a jej značke, alebo sám nájdem medzi Humenčanmi aspoň 500 takých, čo moju kandidatúru podporia svojimi podpismi. Rozhodol som sa pre druhú možnosť a pustil som sa do práce. Stretávali sme sa na námestí, v uliciach či u Vás doma. Zhovárali sme sa. Ja som načúval. Niektoré príbehy boli ozaj nemilé. Väčšina dôchodcov je zúfalá. Stredná generácia ide „na doraz“ a mnohé rodiny sa rozpadávajú. Dôvod? Neschopnosť mesta a štátu zabezpečiť občanom dostatočný počet pracovných miest a priestor na slušný život.

„Hotovo!“ – povedal som si krátko po tom, čo som so zbieraním podpisov začal. Ubehli necelé dva týždne a litera zákona by naplnená bola. Získal som podporu prvých päťsto z Vás. Tu by si možno niekto povedal „stačí“. Vidím to však inak. Nie kvôli túžbe po „vyššom“ čísle. Verte či nie, po tom, čo všetko som si vypočul som si sám pred sebou povedal, že Vás chcem poznať ešte viac. Po prvých rozhovoroch s občanmi mesta a prvých podpísaných hárkoch bolo totiž jasné, že tu niečo nesedí. „Vôbec na nás nemyslia“, „sme im dobrí iba pred voľbami“, „málokde sa cítime byť tak ignorovaní, ako na meste“, „všetci sa tu boja“ – to boli azda najčastejšie sa opakujúce výroky, s ktorými som sa pri Vás stretával. „Nuž, občas spravia aj krajšie veci. Napríklad taká kvetinová výsadba na kruhových objazdoch. Môžeme sa na ňu dívať pri premýšľaní nad tým, že nemáme prácu a mesto zvnútra chradne“.

Priatelia, vďaka našim vzájomným stretnutiam a verejným či súkromným rozhovorom zreteľne vidím problémy a chyby v súčasnom nastavení fungovania mesta. Jasne sa vynárajú i jeho najslabšie články. Počet podpisov, ktorými podporujete moju kandidatúru a jej nosné myšlienky je dnes už niekoľkonásobne vyšší, než vyžaduje zákon a stále sa rozrastá. Možno i vďaka tomu, že sa prestávate báť a viete, že vo mne nájdete osobu, ktorá to s rozvojom mesta myslí vážne. Ste si vedomí nedostatkov, ba čo viac, ste si vedomí i toho, že za to, čo mestu odvádzate Vy v rámci svojho života, aktivít a daní od neho nedostávate dostatočnú odplatu. Obyvatelia mesta potrebujú skúsené vedenie, vedenie stojace na ich strane a nie na strane politických strán a podnikateľov.
Prečo? Pretože mesto nepatrí „vyvoleným“ jednotlivcom. Pretože mesto patrí NÁM!

 

Mgr. Miroslav Porochnavý,
kandidát na primátora mesta Humenné


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.