Náš región potrebuje nový vietor do plachiet

Humenné a okolie prešlo počas uplynulých 15 rokov veľkými zmenami. V okrese sa vybojovalo vyše 20 km úplne nových ciest druhej triedy, postavil sa obchvat Humenného, Ľubiše, Hankoviec. Stredné školy vychovávajú študentov, ktorí sa hravo uplatňujú na trhu práce, duálne vzdelávanie už poskytuje 10 odborov v spolupráci s regionálnymi zamestnávateľmi. Humenskí maturanti patria medzi najlepších študentov na popredných univerzitách. V celom okrese vzniklo nespočetné množstvo malých firiem, ktoré spolupracujú s veľkými investormi z priemyselného parku v Humennom. Drevárske firmy už niekoľko rokov produkujú nábytok, a nie len polotovary pre Poliakov a Čechov. Turisti objavujú krásy nášho okresu s pomocou veľkého turistického infocentra.


V každej dedine sa hrá na nových ihriskách futbal a stolný tenis. Humenné opäť vyhralo ligu vo volejbale a futbalistom len o vlások unikol postup do extraligy. Hokejisti v play off prehrali až s Liptovským Mikulášom. Plavkyňa Nováková štartovala na olympiáde. Humenská nemocnica je jednou z najlepších na Slovensku. V modernej budove sa robia bez čakania všetky vyšetrenia a špičkové operácie. Pekne sa to číta, že? Už len keby to bola pravda…
Čo musíme urobiť, ak chceme o 15 rokov písať niečo podobné, nie len ako fikciu, ale ako fakt? Prečo to tak nie je? Na koho sa obrátiť? Na vládu? Na starostov a primátorov? Všetky tieto oblasti nášho života najviac ovplyvňuje samospráva – Prešovský samosprávny kraj. Cesty, školstvo, šport, zdravotníctvo a veľa iných oblastí nášho každodenného života. Najprv je potrebné dostať do zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja nové myšlienky, nápady a energiu.
Potrebujeme nových poslancov, odvahu, novú silu. Len nové myšlienky nás posunú dopredu.
Na miesto, kam okres Humenné patrí.
Mimochodom, vedeli by ste hneď teraz vymenovať všetkých poslancov, ktorí nás zastupujú v PSK? Ja som si spomenul na jedného.

Miroslav Porochnavý,

Humenné


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom!