Čo je pre Humenné najdôležitejšie?

Čo je pre Humenné najdôležitejšie, čím začať, čo je najpálčivejší problém mesta? Premýšľam nad tým a uvažujem, čo by som zmenil ako prvé, keby som mal čarovný prútik.
Stále sa dostanem k rovnakému záveru, čo pomôže mestu a jeho obyvateľom najviac.
Je tu neskutočné množstvo nakopených problémov a výziev ktoré čakajú na riešenie. Infraštruktúra, podnikateľské prostredie, školstvo, šport a tak ďalej…

Výsledkom by malo byť lepšie mesto Humenné, mesto kam sa mladí po štúdiu budú vracať, kam sa budú vracať mladí po odpracovaných rokoch v zahraničí a budú si tu zakladať rodiny. Výsledkom práce primátora musí byť mesto, kde budú ľudia žiť v kľude, pohode a s úsmevom na tvári. Viem, nepredstaviteľné v tejto chvíli. No nie nereálne. Je to výzva, pred ktorou teraz stojíme, aby sme vniesli do mesta novú energiu a vrátili mu úsmev a radosť. Prečo tomu tak nie je už teraz? Prečo sú tu hádky, osočovanie, výmysly, netransparentnosť, pokrytectvo a faloš?

Za posledné dve desaťročia mesto prešlo veľkými zmenami. Tých negatívnych je podstatne viac ako pozitívnych. Nový park, nedokáže nahradiť to, koľko zla sa napáchalo na ľuďoch, ktorí len chceli vyjadriť iný názor, chceli diskutovať o tom aby sa vyrúbalo menej, alebo iné stromy. Nový futbalový stánok nestojí za tie milióny a rozhádané mesto. Poslanci mestského zastupiteľstva si nezaslúžia aby nimi bolo manipulované, poslanci si nezaslúžia aby boli nevypočutí.

Je to zlé, dva tábory sa v meste osočujú a vzájomne útočia. Tí ktorí boli vo vedení mesta sú napádaní tými, ktorý sú vo vedení mesta teraz a tí im vytýkajú, že boli napádaní, keď oni neboli vo vedení mesta ale vo vedení mesta boli oni. Zamotané, ale jednoducho každý útočí na každého.
A pritom to je také jednoduché. O nič nejde, len o jedno, o jednu jedinú vec. Netreba si budovať pozíciu do ďalších volieb, netreba počúvať príkazy straníckych štruktúr, netreba hájiť záujmy veľkopodnikateľov, netreba pred kamerami “len rozprávať, lebo mňa neumlčia”.
Poslanci a primátor musia robiť, a to tak, že pre každého z nich bude Humenné na prvom mieste.

 

Mgr. Miroslav Porochnavý,
kandidát na primátora mesta Humenné


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.