O ďalších sochách vojaka Švejka na svete

PETROHRAD – Na Balkánskom námestí v ruskom Petrohrade má svoju zrejme prvú bronzovú sochu na svete dobrý vojak Josef Švejk. V „životnej veľkosti“ bol zvečnený z iniciatívy Petrohraďanov. Pomník bol v piatok odhalený za účasti Richarda Haška, vnuka Švejkova duchovného otca Jaroslava Haška. „Je skvelý. Je výborný. Tak pekne som si ho ani nepredstavoval. Majster sochár ho urobil s vtipom. To je na tom to najkrajšie. Dedko by mal úžasnú radosť, „povedal dojatý Richard Hašek.

Prvá socha fiktívneho Čecha v Rusku
Švejk je prvým, aj keď fiktívnym Čechom, ktorému bola v Rusku postavená skutočná socha. „To je tá mystifikácie, ktorá akoby prenikla až do lona Ruska. To má svoj význam,“ uviedol Haškov vnuk. Vie o tom, ako je dielo jeho dedka v Rusku obľúbenej. „Švejk bol svojím spôsobom optimistickým nábojom humoru, ktorý tu ľudia potrebovali, bez nejakých nánosov ideológie,“ povedal. Švejkových sôch nie je s najväčšou pravdepodobnosťou vo svete mnoho, ale určite však existujú.
V októbri 2000 bola jedna z nich odhalená vo východoslovenskom meste Humenné neďaleko železničnej stanice, teda na mieste, kde sa Švejk zastavil cestou na východný front a kde ho nadporučík Lukáš poslal zháňať nejaký koňak, keď „sa mu začalo všetko nejako hnusiť a cítil potrebu opiť sa, aby ho opustil svetobôľu „.

Švejk je aj ruský hrdina
V Rusku bolo vydané 16 miliónov výtlačkov Haškova Dobrého vojaka Švejka, čo je najviac na svete. „To je fenomenálne. V Rusku sú pre Haška otvorené nielen dvere, ale aj srdce,“ myslí si jeho vnuk. V Lipnici nad Sázavou  vlastní hostinec U českej koruny, kde jeho starý otec – Jaroslav býval, hodoval, pil a predovšetkým napísal podstatnú časť Osudy dobrého vojaka Švejka. V Rusku, kde Jaroslav Hašek strávil päť rokov, jeho vnuk doteraz nikdy nebol a je nadšený tým, aké pocte sa tu jeho dedko teší. Na odhalenie pomníka, ktorý bol postavený vďaka sponzorským darom a stál podľa správy Frunzenského obvode jeden milión rubľov (asi rovnako v korunách), sa prišli pozrieť davy miestnych občanov, ktorým bol odmenou síce fľaškový, ale pravý Budvar.

Nielen pivo, ale aj chytrák
Potešenie neskrýval ani najväčší český odborník na Haškova dielo, literárny historik a vedec Radko Pytlík. „Môj pocit je veľmi srdečný. Vždy som sa snažil prebudiť lásku ku Švejkovi u našich ľudí. Niekedy sa mi to podarilo, niekedy nie. Som veľmi šťastný, že práve tu, v krajine, ktorá je nám zdanlivo vzdialená a zároveň duchovne tak blízka, tak ctí dobrého vojaka Švejka. On je poslom humoru a ľudského vzťahu, ktorý prekonal snáď všetky útrapy a katastrofy sveta, „ povedal. Poznamenal, že Švejk bol v Rusku aj za stalinského režimu „jediným ventilom humoru a oslobodzujúceho smiechu, ktorý si ľudia mohli dopriať“. „Haška nebolo možné poraziť,“ zdôraznil. Radko Pytlík ocenil vtip ruského sochára Alberta Čarkina: ruku s pivným pollitrom má totiž bronzový Švejk schovanú za chrbtom. „Švejk nie je len pivo, ale aj šikovný človek,“ povedal.
Odhalenie pomníka, ktoré sa konalo pri príležitosti 300. výročia založenia Petrohradu a 120. výročia narodenia Jaroslava Haška (30. apríla), sa zúčastnili českí diplomati aj vedúci predstavitelia mesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *