„Nezabudni na mňa v aute!“

KOŠICE – V súvislosti s letnými horúčavami, ktoré zasiahli celé Slovensko už v týchto dňoch, bude Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach pokračovať v preventívno – informačnej kampani s názvom „Nezabudni na mňa v aute!“
Hlavným cieľom je upozorniť nielen rodičov, ale i širokú verejnosť na skutočnosť, že nechať dieťa či „štvornohého miláčika“ vo vozidle bez dozoru je nezodpovedné a rodičia či majitelia psíkov by to nemali robiť vôbec. Tento rok budú v rámci kampane kooperovať aj policajti Mestskej polície Košice (envirohliadka Stanica Sever),  aby sa preventívne upozornenia dostali k čo najširšej verejnosti. Dňa 28. 06. 2021 bola vzájomná spolupráca zahájená spoločnou akciou v rekreačnej oblasti Košice – Čermeľ.

Policajti budú rozdávať letáky aj osviežovače vzduchu s nápisom „Nezabudni na mňa v aute“ počas celého leta najmä na parkoviskách nákupných centier, hlavne u vodičov, ktorí majú vo vozidle autosedačku.

Najmä v období horúčav je nebezpečné nechať dieťa či „štvornohého miláčika“  v aute, čo i len na pár minút. Už v minulosti polícia riešila niekoľko prípadov, kedy rodičia zabudli alebo úmyselne ponechali svoje dieťa v aute, či už z roztržitosti alebo v dobrej vôli, že dieťatko v autosedačke zaspalo a nechceli ho budiť, kým na chvíľu odbehnú do obchodu.

Polícia odporúča a hlavne upozorňuje občanov, ak uvidia uzamknuté dieťa alebo psíka v aute, aby konali. Veľmi ťažko totiž vedia posúdiť, či sa dieťa alebo psík v danom aute nachádza pár minút alebo pol hodinu. Polícia odporúča okamžite privolať hasičov alebo políciu, ktorí vedia, ako postupovať. Ak auto parkuje v mieste konania spoločenskej udalosti, polícia odporúča požiadať organizátorov, aby vyhlásili evidenčné číslo a privolali majiteľa auta. Ak auto parkuje na parkovisku pred obchodným centrom, je vhodné vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu evidenčné číslo vozidla a privolať jeho majiteľa. V prípade stavu krajnej núdze je možné otvoriť okno aj úderom do skla silným pevným predmetom, čo najďalej od miesta, kde sa dieťa alebo psík nachádza. Občania sa nesmú  báť, že v rámci toho, ako sa budú snažiť zachrániť dieťa, spôsobia škodu. Trestný zákon pozná totiž inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý dieťa takto zachráni a spôsobí pri tom škodu, nie je trestne stíhaný. Pri prehriatí bežné vozidlá dosahujú teplotu vo vnútri okolo 60 stupňov Celzia, a to je prostredie, ktoré je nezlučiteľné so životom.

            Hlavne deti sú to najvzácnejšie, čo máme, preto: „Rodičia, buďte zodpovední, chráňte si svoje deti, následky ponechania dieťaťa v aute môžu mať počas horúčav fatálne následky!“