Na verejnú diskusiu o spoločných veciach humenská samospráva odvahu (stále) nenabrala

Pred niekoľkými dňami tlačila mladá mamička po chodníku na sídl.3. (ulica Laborecka) kočiarik s dieťaťom. Mala určite naponáhlo. Treba povedať, že chodníky boli bez snehu a ľudu, pretože sa oteplilo. Topánky na vysokých podpätkoch jej nerobili žiadny problém, to bolo zrejmé z rýchlosti, ktorou uháňala. Stačil však malý okamžik na poškodenom asfalte a milá mamička skončila na chodníku s úrazom, asi len s poškriabanou nohou, zničenou topánkou, aj šatami. Príčina jej pádu bola jasná na prvý pohľad.

Polátané-poplátané, takto vyzerá väčšina chodníkov na sídl.3. Aj napriek viacerých opravám zatiaľ niet veľa dôvodov pre radosť zo strany domácich chodcov.

Chodník v tejto časti vyzerá (s trochou nadsadenia) ako po bombardovaní. O 5 metrov ďalšie diery, zvlnenia, prepady a potom ďalšie. Nie, tento chodník (a mnohé ďalšie tiež) takto nevyzerá ani týždeň, ani rok.
Naštvaných Humenčanov na nevyhovujúci stav chodníkov v mnohých častiach mesta – neubúda, práve naopak.

Lenže naša najdrahšia pani primátorka Jana Vaľová vidí situáciu pravdepodobne úplne inak. Namiesto toho, aby pokračovala v osobných prehliadkach všetkých častí mesta, (tak ako sa sama dobrovoľne zaviazala a sľúbila pred komunálnymi voľbami) a aby počúvala, aké požiadavky majú Humenčania na konkrétnom sídlisku – pustila sa do samochvály, ako geniálne pod jej vedením, mesto gazduje.

Je to rovnaké, ako v tom starom vtipe, keď sa takmer na smrť vychudnutá gazdiná chválila susede, že má najplnejšiu komoru v celej dedine. „A na čo ti je plná komora, keď už pomaly zomieraš od hladu? Však do neba si ju zobrať nemôžeš!“
Podobne je to aj v Humennom. Vaľová cez svoje média, aj cez platenú reklamu (výhradne z peňazí spoluobčanov – nie zo svojich) dookola ako pokazený gramofón opakuje, ako skvele to v meste vyzerá. Lenže pri tých svojich nezmysloch vždy zabudne dodať, že poslanci z poslaneckého klubu SMER-SD, ktorému šéfuje, na jej želanie zdvihli ruky (opakovane), aby si mesto zobralo ďalší úver.

Na čo potrebujeme brať bankové úvery, ak máme v mestskej pokladni dlhodobo prebytok?!
Berie si nejaký normálny občan úver alebo pôžičku, ak ju reálne nepotrebuje? Ak máte doma peniaze, ktoré sú uložené ako finančná rezerva, pre prípad neočakávaných výdavkov, (pretože zo svojich pravidelných príjmov stíhate uhrádzať všetky bežné výdavky domácnosti), pôjdete si vybavovať do banky úver, či pôžičku s odôvodnením, že ju síce vôbec nepotrebujete, ale zdá sa vám, že podmienky pre jej získanie sú výhodne? Neviem si predstaviť, ak by s takýmto návrhom prišiel nejaký manažér k normálnemu a vzdelanému vlastníkovi firmy a povedal, že svojich nevyužívaných financií máme dlhodobo dosť, ale poďme si požičať od banky – lebo teraz sú dobré podmienky na získanie úveru. Normálny a zodpovedný majiteľ by mu asi povedal, nevieš investovať moje peniaze tak, aby som mal z nich nejaký prospech/úžitok/zisk a namiesto toho ma presviedčaš, aby som si ušiel požičať ďalšie peniaze, ktoré nemám do čoho investovať?
Som presvedčený, že normálny gazdovský rozum nepustí (ak samozrejme za tým nebude niečo, o čom verejnosť zatiaľ nevie).

V Humennom sa však za uplynulých takmer 8 rokov, udialo z pohľadu jeho občanov, dosť veľa nepochopiteľných vecí.
Preto ani schválenie ďalšieho úveru, ktorý podľa zverejnených výsledkov hospodárenia vôbec nepotrebujeme, bude len ďalším potvrdením, že súčasnú humenskú primátorku návrhy a kritické poznámky opozičných poslancov, ale ani zástupcov verejnosti, vôbec nezaujímajú.


S pripomienkami, že verejné zhromaždenie občanov organizujú poslanci (presnejšie MsZ) a nie primátorka, možno čiastočne súhlasiť. Ale každému, kto pozná aktuálne rozloženie poslancov v MsZ je jasné, že najsilnejším poslaneckým klubom je Smer-SD. Každý, kto sledoval správanie, či skôr vystupovanie a hlasovanie poslancov z tohto klubu počas volebného obdobia je jasné, že bez súhlasu a schválenia primátorky neurobili a už ani neurobia absolútne nič. Druhý poslanecký klub „Za demokratické Humenné“ nemá dostatok poslancov a tak mohli o potrebe zvolania verejného zhromaždenia rečniť na každom zastupiteľstve bez pozitívneho výsledku.

O organizovaní verejných zhromaždení občanov sa v „Štatúte mesta Humenné“ zo dňa 22. septembra 2010 uvádza len toto:
§ 22 – Zhromaždenie obyvateľov mesta
Na prerokovanie mestských vecí môže mestské zastupiteľstvo zvolať zhromaždenie obyvateľov mesta alebo jeho časti.

Ľuboš Ondovčin


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.