Blíži sa katastrofa v zdravotníctve?! O výpovedi uvažuje vyše 2500 lekárov

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Výpoveď zo služieb je momentálne pripravených podať 2511 lekárov. Informovali o tom zástupcovia Lekárskeho odborového združenia s tým, že situácia v zdravotníctve sa nezmenila, ale že sa naďalej zhoršuje. O odchode uvažujú lekári zo všetkých fakultných, univerzitných aj okresných nemocníc.

Podpísali sa pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb, ak sa nezlepšia ich podmienky a nebude sa riešiť mimoriadne vážna situácia v slovenskom zdravotníctve. 

“Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou, lebo nie lekári, ale systém opustil pacienta,” vyhlásil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Pripomína, že chod slovenských nemocníc nie je možný bez dobrovoľných súhlasov lekárov na nadčasovú prácu. Ako povedal, lekári odmietajú viac akceptovať rozklad zdravotníctva a zhoršujúce sa podmienky pre pacientov, keďže nevidia zo strany vlády a ministerstva zdravotníctva kroky k riešeniu situácie.

Zároveň informoval, že podpisy lekárov pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb naďalej pribúdajú a riešenie zo strany štátu neprichádza. Viac ako 2500 lekárov podľa Visolajského dáva vláde verejnú výzvu a upozorňuje ju, že sú ochotní pristúpiť aj k tomu, že ukážu v “plnej nahote”, že celé zdravotníctvo na Slovensku už teraz funguje len na základe preťažovania lekárov nadčasovou prácou. Odborári pripomínajú, že v septembri predstavili osem požiadaviek na zlepšenie podmienok a personálnu stabilizáciu lekárov a zdravotných sestier, ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov vo veľkých mestách i v odľahlých regiónoch.

Stretli sa aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). “Žiaľ, ani toto stretnutie riešenia neprinieslo. Ministerstvo aj vláda prezentuje ako univerzálne riešenie všetkých problémov zdravotníctva optimalizáciu siete nemocníc. To však nie je pravda, to nie je riešením problémov,” povedal Visolajský. Lekárske odborové združenie podľa neho mrzí, že si doteraz na stretnutie nenašiel čas premiér Eduard Heger (OĽANO). Zdravotníctvo v SR podľa odborárov “melie z posledného” a zo systému v uplynulom období odišlo už vyše 1200 sestier a stoviek lekárov.

Ako zdôraznil, naša krajina, stráca konkurencieschopnosť pri získavaní nových lekárov a sestier. “Časový limit vláde a ministerstvu nedávame my, ale systém, ktorý prestáva fungovať. Vedelo sa, že príde ďalšia vlna pandémie i to, že z nemocníc odchádzajú sestry i lekári. Čo štát spravil preto, aby sa tak nestalo,” skonštatoval Visolajský. Myslí si, že systém parazituje na zdravotníkoch preťažovaných nadčasmi.
(red)